Инфлацията в еврозоната се забави, както се и очакваше през миналия месец, като се отдалечи от целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) и даде още една причина банката да забави планираното повишение на лихвите.
Инфлацията в 19-те страни, които ползват еврото, като основна валута, се забави до 1.4% спрямо 1.6% месец по-рано, посочиха данни на Евростат. Това е поредната лоша новина за икономиката на еврозоната, която може да сочи по-нататъшната слабост на Стария Континент.
Въпреки че по-голямата част от забавянето в ръста на потребителските цени се предопределя от слабостта в цените на енергията, основната инфлация, ключов показател за ЕЦБ, също остава слаба. Тя не потвърждава очакванията на централната банка за по-съществено повишение в цените.
Все пак, индексът на потребителските цени, които изключват волатилните цени на храните и горивата възлиза на 1.2%, спрямо 1.1% месец по-рано.
Като добър признак се приема фактът, че все пак цените на услугите започват да се повишават, което може да означава, че по-високите заплати се прехвърлят и върху потребителските цени.
Според експерти най-голямото безпокойство за ЕЦБ сега може да е здравето на икономиката на блока, а не месечните данни за инфлацията.
Ръстът на икономиката на еврозоната едва се увеличи през последното тримесечие на миналата година, като от ЕЦБ вече предупредиха, че рисковете за икономиката са в посока надолу. Това предполага по-нататъшни негативни новини за икономиката на еврозоната.
Производството в Германия - най-голямата икономика на блока, се свива за първи път от повече от четири години през януари, сочат данните в петък, а Бундесбанк предупреди, че прогнозата за растеж може да бъде намалена.
Всички лоши новини подсказват, че следващата стъпка на ЕЦБ може да е по-скоро в посока на допълнителни стимули, а не към първото повишение на лихвите от финансовата криза насам. В края на миналата година, централната банка прекрати пакета от стимули за икономиката, но заяви, че може да ги поднови при необходимост за това.
И макар да е малко вероятно на този етап да се рестартират покупките на облигации, от ЕЦБ се очаква да предоставят на банките по-евтини кредити, за да запазят кредитирането на реалната икономика.
Очаква се също така ЕЦБ да се откаже от насоките, които сочат към постоянни лихвени проценти през лятото и по-високи лихвени проценти по-късно.
Целта на ЕЦБ е инфлация от 2%, но е под посоченото ниво от 2013-та година насам, което се превръща в системен проблем за икономиката.
Председателят на ЕЦБ Марио Драги наскоро заяви, че слабостта на икономическия растеж може да означава, че ще отнеме повече време, за да се повиши ценовия ръст обратно към целта.
Още по темата:
Инфлацията в еврозоната се ускорява до 2.1%
Инфлацията в еврозоната се ускорява до над целта на ЕЦБ
Колко повишения на лихвите да очакваме от Фед?