Балансът по текущата сметка на Турция отново се завърна към дефицита, след като в продължение на четири поредни месеца беше на плюс, пише "Блумбърг".
Текущата сметка на страната отчита дефицит от 1.44 млрд. долара през декември, показват данни на Турската централна банка.
Недостигът за последните 12 месеца се понижава до 27.6 млрд. долара спрямо 33.9 млрд. долара през ноември. Това е значително под върха му от 58.1 млрд. долара, достигнат през май.
Търговията със стоки отчита излишък от 1.68 млрд. долара през декември, спрямо дефицит от 7.54 млрд. долара същия месец на предходната година. Вносът се свива с 28.3%, а износът нараства с 0.2%, благодарение на по-евтината лира.
През миналата гoдинa турската икономика беше поставена на сериозни изпитания в резултат на валутната криза, при която местната валута се обезцени с близо 40% спрямо щатския долар от началото на тази година, а инфлацията в страната скочи до 15-годишен връх.
Централната банка на Турция повиши основния си лихвен процент с 6.25% през септември до рекордно висока лихва от 24 на сто, за да спре нарастващата инфлация и да подкрепи драматично обезценяващата се местна валута.
Гуверньорът на турската централна банка Мурат Четинкая заяви, че по-строгата парична политика на банката ще продължи и в бъдеще.
"Позицията на затягане на паричната политика ще бъде поддържана, докато не станем свидетели на значително подобрение на инфлационната динамика. Ние смятаме, че стимулирането на устойчивостта на турската икономика към външни сътресения е от съществено значение", заяви Четинкая.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Турция се отказва от долара
Срив на рублата и турската лира