Китайското интернет пространство е известно със своята цензура. Това, до голяма степен бе и сред причините за напускане от страната на много международни интернет гиганти. Разбира се, това не пречи на едно от най-големите интернет-населения в света, да си имат свои собствени местни заместители. Като например приложението за инстантни съобщения WeChat на китайската интернет компания Tencent.
Оказва се, че най-цензурираните теми през 2018 г., в приложението, включват американско-китайската търговска война, арестът на финансовия директор на Huawei и санкциите на Вашингтон срещу телекомуникационната компания ZTE, според доклад на екип от изследователи от Центъра за журналистика и медийни изследвания към Университета в Хонг Конг.
WeChat е най-популярното приложение за съобщения в Китай, като Tencent претендира за месечна потребителска база от повече от 1 милиард души към септември 2018 година.
Центърът за журналистика и медийни изследвания към Университета на Хонг Конг, се описва като група, целяща да „направи цензурирани статии публично достояние в Китай".
Така наречените "публични" сметки са тези, създадени от организации, вариращи от държавни институции до частни предприятия, произвеждащи това, което докладът на WeChatscope нарича "съдържание, подобно на Facebook страниците".
Използвайки компютърна програма, построена за посещение на публикувани статии многократно през определен период от време, за да записва съдържанието им, WeChatscope проследява повече от 4000 публични сметки, които покриват ежедневни новини.
Съдържанието се маркира, като цензурирано, ако програмата установи, че тези страници са изчезнали от платформата, се казва в доклада.
"До края на 2018 г. бяха включени повече от 1,04 милиона статии. От тях около 11 000 са били премахнати от системата за интернет цензура", заявиха авторите на доклада Маркъс Уанг и Стела Фан.
Представител на Tencent отказа коментар по темата.
Докладът обаче признава, че системата, изградена от WeChatscope, не е в състояние да проследява постове, които вече са били цензурирани от собствената система на WeChat, преди да бъдат публикувани.
Филтърът, казват те, се основава на списък с ключови думи "създаден и постоянно актуализиран от държавните цензурни органи, след което се предава на операторите на платформи".
WeChat е най-популярното приложение за съобщения в Китай, като Tencent претендира месечна потребителска база от повече от 1 милиард души към септември 2018 г. Докато тя започна като услуга за съобщения, се трансформира в приложение за всичко - от плащане на сметки до поздравителни картички и дори резервиране на полети.
В заключенията си WeChatscope заяви, че обикновено има четири официални причини, които обикновено водят до премахване на публикация: първоначалният издател е изтрил публикацията; премахната е след като се установява, че нарушава правилата; смъква се след оплаквания от други потребители; блокира се след системно нарушаване на правилата от потребителя.
Проучването установи, че 8,092 от приблизително 11 000 статии, маркирани като цензурирани, попадат в категорията в която авторите са я отстранили - приблизително 74%.
"Самоцензурата е често срещана практика сред интернет потребителите в Китай, тъй като онлайн речта лесно може да им създаде проблеми", казват в доклада Уанг и Фан. "Потребителите често премахват собствените си постове, ако получат предупреждение от старши колеги или работодатели."
"Ние открихме статии, свързани с някои високо цензурирани теми, които бяха масово премахнати от потребителите на публични сметки. Например, въпросът за търговската война между САЩ и Китай", казаха те.
На въпроса за възможността за отстраняване на публикации от техните автори поради грешка, WeChatscope признава, че е "наблюдавал новинарски статии, които колективно са били премахнати от авторите поради дезинформация".
Още по темата:
Alibaba може да купи дял от Metro
Какви качества трябва да имате, за да работите за Джак Ма?
Джак Ма - търговската война между САЩ и Китай може да продължи 20 години