Засега няма сигнали, че икономическото забавяне в Германия може да прерасне в рецесия. Това обяви централната банка на страната, цитирана от "Ройтерс".
"Постъпващите икономически индикаторите все още предполагат, че текущата икономическата слабост може да се окаже само временна, след което е възможен растеж през втората половина на годината", посочи Бундесбанк в редовния си месечен икономически доклад.
Най-голямата европейска икономика успя да избегне рецесията в края на миналата година, след като през третото тримесечие БВП се сви с 0.2% спрямо предходните три месеца, като това беше последвано от стагнация на икономиката (нулев растеж) през четвъртото тримесечие.
Въпреки това все повече анализатори се опасяват, че слабостта на германската икономика може да се окаже по-голяма и по-продължителна от очакваното, което би изложило на риск цялостното икономическото представяне на стария континент.
"Слабите производствени поръчки, все по-мрачните бизнес нагласи и мудните бизнес инвестиции с оглед на растящата глобална несигурност в резултат на процеса на Brexit и на международните търговски конфликти предполагат, че е малко вероятно икономиката на Германия да възвърне възходящия си импулс през зимните месеци", прогнозира Бундесбанк.
"Всичко това подсказва, че основният темп на икономиката трябва да остане потиснат поне през първата половина на годината, но няма признаци, че забавянето ще се превърне в рецесионен спад", добави Бундесбанк.
Немската централна банка отбеляза, че автомобилното производството и износът, които представляваха сериозна спирачка пред икономическия растеж в края на 2018 година, започват да се нормализира, пазарът на труда остава здрав, а силното увеличаване на заплатите предполага, че частното потребление отново ще набере скорост.
"Държавната фискалната подкрепа също би трябвало да се засили, подкрепяйки допълнително растежа", добави Бундесбанк.
Още по темата:
МВФ понижи прогнозата си за БВП на Германия за 2018 г. до 2,2%
Ръст на индустриалното производство в Германия през май
Безработицата в Германия се запази на ниво от 5,2% през юни