Малка компания от Уисконсин, вградила микрочипове в служителите си миналата седмица, за да се отърве от фирмените значки и корпоративни регистрации, което доведе до сериозен дебат в интернет средите.
Компанията е Three Square Market, а целта е да се вдигне шум, покрай продуктите на компанията и това, което смятат, че ще е наложително в бъдеще.
От друга страна, хората искат да знаят - това ли ще е реалния живот в бъдеще? Ще бъдат ли задължавани да си имплементират чипове? До къде ще стигне експозицията на личния живот?
"Това ще се случи на всички", според 49-годишният Ноел Чесли, доцентн по социология в Университета на Уисконсин-Милуоки. "Но не и тази година, не дори и през следващите години. Може би обаче, със сигурност по времето на нашите деца", смята още Чесли.
Джин Мънстър, инвеститор и анализатор в Loup Ventures, е защитник на разширената реалност, виртуалната реалност и други нови технологии. Той смята, че вградените чипове в човешките тела са на отстояние от 50 години.
"След 10 години Facebook, Google, Apple и Tesla няма да слагат чипове на свои служители", казва той. "Ще видите някои крайно ориентирани към бъдещите технологии хора, които го приемат, но не и големи компании."
Идеята да се имплантира чип, все още има прекалено "много негативна концентрация на емоции" днес, но до 2067 г. се очаква да се отървем от социалната стигма, смята Мънстър.
VeriChip, на практика е първия в света имплантируем радиочестотен микрочип за човешка употреба. Засега компанията производител - Three Square Market, или 32M, не са предложили конкретни ползи за имплантирането му отвъд отпадането на картите за логване и липсата на необходимост да се носят табели. Според експерти, това е "PR акция", за да може компанията да привлече вниманието към своя продукт, като със сигурност е успяла да направи това.
Компанията, която продава павилиони за корпоративни кафенета, предназначени да заменят автоматите, би искала павилионите да обработват безкасови транзакции.
Това ще надхвърли плащането с вашия смартфон. Вместо това, клиентите с чипове просто ще махат ръцете си вместо Apple Pay и други системи за мобилно плащане.
Ползите, според компанията обаче, не спират дотук. В бъдеще потребителите ще могат да прекосяват скенерите на летищата без паспорт или шофьорска книжка; да отварят вратите на домовете си без ключ; да стартират автомобилите си; и да контролират системи за домашна автоматизация. Всичко това, ако технологията се развие, ще бъде достъпно просто с махане на ръка.
Чиповете не са GPS-проследяващи устройства
Вграденият чип не е GPS тракер, за което първоначално се опасяваха множеството критици. Въпреки това, анализаторите смятат, че бъдещите чипове ще проследяват всеки наш ход.
Например, домашните любимци от години са с вградени с чипове, за да съхранят името си и собственика си. Всъщност 32М не е първата компания, която вгражда чипове в служителите си.
През 2001 г. Applied Digital Solutions инсталира "VeriChip", за да се получава достъп до медицински услуги, но в крайна сметка компанията промени намеренията си и спря да продава чипа през 2010 година.
В Швеция, BioHax твърди, че близо 3000 клиенти имат вграден чип, с които могат да правят много неща, включително да се возят на националната железопътна система, без да се налага да показват билет.
От американската компания "Dangerous Things", базирана в Сиатъл, твърдят, че са продали "десетки хиляди" чипове на потребителите чрез своя уебсайт. Чипът и инсталацията струват около 200 долара.
След години на субкултура, "сега е моментът" чиповете да се използват по-често, казва Амал Граафстра, основател на Dangerous Things. "Скоро ще видим ка имплантите за чипове получават същото позитивно приемане, както пиърсинга и татуировките.", смята още Граафстра.
"Това ще стане част от вас", казва Граафстра. "Никога не можеш да го забравиш и не можеш да го изгубиш. И имаш способността да общуваш с машини по начин, който не си можел преди."
Експертите твърдят, че потребителите ще се хванат за чиповете преди компаниите.
Чесли казва, че корпорациите са по-бавни, за да отговорят на масовата промяна и че ще има един преходен период във възприемствеността. По-младите служители ще бъдат по-отворени към идеята, докато по-възрастните работници ще се противопоставят.
От компанията Square Market заявиха, че имплантирането на чипове е било доброволно решение на служителите. Но според социолозите, ако една компания реши да ги въведе, хората които се противопоставят на идеята може да рискуват да не бъдат повишавани, защото ще се сметне, че не са екипни играчи. И това, на практика, може да окаже неформален натиск върху служителите.
Още по темата:
Роботи превземат Уолстрийт
Роботи ще заменят служителите в банка
Най-популярните домашни роботи