Брутният вътрешен продукт (БВП) на Италия през 2018 година е отчел нарастване с 0.9 на сто, което представлява съществено забавяне спрямо растежа от 1.6 на сто през 2017 година, показват данни на Националния статистически институт (Istat), цитирани от "Ройтерс".
Италианското правителство и Европейската комисия очакваха нарастване на брутния вътрешен продукт на Италия с 1 процент през 2018 година. Икономическото забавяне се обяснява с по-слабото нарастване на вътрешното потребление, износа и инвестициите.
Припомняме, че Италия навлезе в рецесия в края на 2018 година, в резултат на забавянето на европейската икономика, търговското напрежение, както и заради предпазливостта на компаниите, обезпокоени от политиката на управляващата коалиция в Рим.
Италианският БВП се сви с 0.2 на сто през четвъртото тримесечие след спада от 0.1 на сто през предходните три месеца. Италия е единствената страна от еврозоната в рецесия, като се очаква забавянето на растежа да продължи.
Същевременно бюджетният дефицит е достигнал 2.1 на сто от БВП през 2018 година, което е слабо подобрение спрямо 2.4 на сто през 2017 година. Показателят обаче е над прогнозите на правителството за дефицит от 1.9 на сто.
През миналия месец от Брюксел заявиха, че критериите за дълг на Италия не отговарят на правилата на ЕС и че е оправдано Италия да бъде поставена в дисциплиниращ процес на ЕС. Съгласно фискалните правила на ЕС членовете на блока трябва да поддържат дефицита си под 3% от БВП и техният дълг да е под 60% от БВП. Страните с дълг, който надвишава това ниво, трябва да го намалят с ускорени темпове.
При 132% от БВП, италианският дълг е повече от два пъти по-висок от средния за ЕС и според Европейската комисия той не се понижава достатъчно бързо.
Още по темата:
Рубини: 10 причини защо ще видим рецесия през 2020-та година
Следващата криза дебне зад ъгъла!
Кои са най-задлъжнелите страни в света?