Снимки: flickr, Pixabay и Wikipedia със своден достъп
За много хора, подобна класация може да звучи странно, но не са малко онези, които твърдят, че притежават небесни тела, включително Слънцето и Луната, за които дори притежават официално издадени документи за собственост. Ими и обявили се за собственици на други планети, астероиди и дори на цялата Слънчева система.
Не липсват и небесни предприемачи, които обявиха, че продават небесните тела, за които имали документи, че им принадлежат.
Ето и Топ 10 на обявилите се за собственици на планети и звезди:
10. Чилиецът Дженаро Гаярдо Вера. През 1953 г., 34 годишният адвокат и любител композитор и поет обявява своитет претенции за собственост върху Луната. Всичко започва, когато му забраняват да стане член на социален клуб, тъй като не притежава собствен недвижим имот. Гаярдо Вера отишъл в чилийската агенция за регистрация на недвижими имоти и подал молба за регистрация на Луната като негова собственост. Изненадващо никой не оспорил твърденията му. През 1954 година той платил 42 песо и получил документ, в кйто официално се потвърждава, че притежава Луната. С този документ той е приет в клуба.
Месец преди Нийл Армстронг и Едуин (Бъз) Олдрин да стъпят на Луната през 1969 г., Гаярдо Вера обвинява Съединените щати в посегателство върху собствеността му и заплашва, че ще ги съдят. Той дори разпространява слухове, че президентът Ричард Никсън лично е поискал разрешението му да изпрати двамата астронавти на Луната.
Един ден чилийските власти обвиниха Гаярдо, че не е платил необходимия данък на Луната, а отговорът е: Не знам колко да платя, защото никой не е определил стойността на земния сателит. Затова той помолил инспекторите да отидат на Луната и лично да оценят имота му, което никой, разбира се, не е направил. Гахардо умира на 29 юни 1998 г., завещавайки Луната на всички чилийци.
9. Американецът Денис Хоуп. Това е вторият официален претендент да бъде собственик на Луната, но твърди, че притежава още Йо (един от спътниците на Юпитер), планетите Меркурий, Венера, Марс и Плутон. Хоуп за първи път декларира, че притежава Луната през 80-те години на миналия векс, когато прочита, че ООН забранява на държавите, но не и на отделните лица, да претендират за собственост върху космически обекти. Въодушевен от идеята, той дори започва да предлага лунни недвижими имоти за 19.95 долара за акър (4.047 дка) и с данък - за 36.50 на година. На кандидатите за по-голяма територия Хоуп предлага отстъпка. Веднъж дори е предложил парцел 2.66 милиона акра за 250 000 долара, но затова пък отказва да продаде Северния полюс на Луната на група ентусиасти, които са били готови да платят 50 милиона долара за него.
Хоуп все пак успява да продаде лунни парцели на 6 милиона души и да спечели повече от 11 милиона долара. Сред купувачите личат имената на Том Круз, Джими Картър, Роналд Рейгън и Джордж Буш младши. В едно интервю Хоуп казва, че би могъл да продава и парцели на други планети и сателити, които твърди че притежава, но за тях няма географски карти. Въпреки това е бил готов да продаде целия Плутон за 250 хиляди долара, но купувач не се намира.
8. Американецът Грег Немиц. На 13 август 1898 г. Карл Вит и Огюст Шарлуа по отделно наблюдават астероида Ерос (433), който прелита близо до Земята. Този астероид е сред най-популярните, не само защото прелита близо до Земята и защото на него каца космическа сонда, а защото американецът Грег Немец обявява, че небесното тяло, което пресича орбитата на Марс, е негова частна собственост. Той изпраща до НАСА 20 долара и завежда дело за признаване на астуроида за негова собственост, на делото е спечелено от НАСА.
7. Йеменците Адам Исмаил, Мустафа Халил и Абдула Ал Умари. През 1997 г. тримата араби подават съдебен иск за обезщетевие от НАСА, заради кацането на марсохода Sojourner (Пришелец) на Марс (на снимката горе). Те твърдят, че са потомци на древни племена, които са живели в Арабския полуостров през първото хилядолетие преди Христа, и че предците им са притежавали седем храма на седем планети, една от които е Марс.
Мъжете също твърдят, че имат документи, потвърждаващи собствеността им на Червената планета. Искът е подаден до главния прокурор на Йемен, който им отговорил, че ако не се откажат от иска си, ще ги прати в затвора. Тримата се отказали от иска си, но започнали да продават парцели на Марс по 2 щатски долара за квадратна миля - бизнес, който никой не им оспорва. Данни за купувачи обаче липсват.
6. Американецът Филип Дейвис. През 2015 г. президентът Барак Обама подписа американския закон за космоса, който разрешава на американски компании да съхраняват всичко, което са добивали от небесни обекти. Това кара хора като Филип Дейвис да вярват, че космическата златна треска скоро ще започне. Той заявява, че Договорът на ООН от 1967 г., който има за цел да контролира колонизацията и да предотврати милитаризацията на космоса, е остарял. И се обявява за собственик на Марс, тъй като никой не е направил това преди него.
За да потвърди собствеността си, Дейвис съобщава, че е изпратил лазер към Червената планета, за да я загрее и да подобри качеството на атмосферата, за да може да се живее на Марс. Дейвис продава парцели на планетата и твърди, че има 13 000 души клиенти, които са готови да купят парцели, след като се установи, че на Марс може да се живее. Последното изявление на Дейвис е, че планира да прехвърли Марс на ООН, ако получи подкрепа от световната организация.
5. Испанката Мария Анхелес Дюран. Тя се обяви за собственичка на Слънцето през 2010 годна, когато научава, че Денис Хоуп успешно печели от продажбата на парцели на Луната. През 2013 г. тя откри сметка в eBay, където започна да продава парцели на Слънцето по едно евро за квадратен метър. Купувачите ще получат сертификат за парцела, без да се посочват точните координати, защото липсвала географска карта.
Още на другия ден, от eBay закриват сметката, тъй като не вярват, че някой може да притежава Слънцето. Дюран се възмущава, наема адвокати и започва съдебна битка с eBay. Нейният основен аргумент за съдебния иск е, че тя има право да продава слънчеви ресурси, тъй като има хора, които продават други природни ресурси, като вятър и вода.
Испанката се позовава и на Договора на ООН от 1967 г., който не забранява на физически лица да притежават небесни тела. Съдът обаче отхвърля иска и защитава eBay.
4. Канадецът Силвио Ланжевен. През 2012 г. той заявява, че притежава всички планети на Слънчевата система, включително Земята, заедно с четири от спътниците на Юпитер и цялото космическо пространство. Когато го определят за душевно болен, той плаща за платена публикация, в която заявява, че той е собственик на планетите и никой, освен Бог, не може да оспори неговите претенции. След това завежда съдебен иск за седемте планети, съдът го признава за ищец, но отсъжда, че след този иск той няма право да предявяват други искове без предварителното писмено разрешение на съдията.
В Канада Ланжеван става известен с пристрастието си към странни съдебни дела. В периода 2001-2012, преди да получи забраната, той е подал искове за 45 съдебни дела.
3. Американецът Джеймс Томас Мейнган. На 20 декември 1948 г. той се обявява за собственик на цялото космическо пространство. Разбира се, подобно изявление привлича веднага вниманието на медиите. Техни представители дори го придружиха до Илинойс, където иска да регистрира собствеността си. Мейнгън получава отказ, докато не представи разрешение от главния прокурор на САЩ. Тогава той написва писмо до ООН, в което иска 74 държави да го признаят за законен собственик на космоса. В допълнение, американецът иска официално да бъде определена неговата идентичност като отделна държава, а не като човек. И естествено, получава отказ от световната организация.
Мейнган създава монета, която нарекъл Целестон, и изпраща често на астронавти, заедно с паспорт за Луната. Първоначално той планира да продаде парцели от сателита на Земята по 1 долар за декар и дори намира купувачи, на които по-късно връща парите. Мейнган умира през 1970 година.
2. Германецът Мартин Юргенс. Поредният претендент за титлата на собственика на Луната. Той твърди, че крал Фридрих II (Велики) е обявил пред семейството си през 18-ти век, че притежава Луната. Разказваната от германеца история продължава с това, че към прароднина на Юргенс, който бил лечител, за помощ се обърнал Великият крал. Лечителят помогнал, кралят оздравял, спечелил Седемгодишната война и като благодарност подарил на лечителя Луната. В завещанието дори било записано, че правото на собственост на сателита на Земята ще се прехвърли на потомците в рамките на рода. Ето защо, Юргенс се противопоставя на Хоуп, който разпродава лунни територии. В отговор Хоуп е поискал доказателство. Юргенс казва, че има документ от 1756 г., който е бил видян от журналисти, но в медиите няма данни за това, че някой е видял завещанието.
1. Обществото за научна фантастика, маршируващи елфи, джуджета и малки хора е истинското име на американска група, която обяви претенции за собственик на Луната през февруари 1952 г., след като там са били намерени залежи на силванит - минерал, който помага за растежа на малките хората. Членовете на групата от Бъркли кандидатства в ООН за да им бъде признато правото на собственост върху част от територията на Луната. В замяна те обещали да предоставят на ООН 90% от печалбите от добива на силванит. Групата изпраща и писма до президента Хари Труман и няколко информационни агенции, които не приемат тяхното искане за много сериозно и дори обявяват, че то било начин за привличане на внимание и финансиране на групата. От Белия дом отговарят, че президентът не е отворил писмото, но от ООН обясняват, че световната организация няма юрисдикция над Луната, затова и не можеха да удовлетворят молбата им.
Източници: Earth, Planets and Space и Vestifinance.ru
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.26% |
USDJPY | 157.16 | ▲0.41% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.66% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.11% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 343.20 | ▼0.19% |
S&P 500 | 6 038.62 | ▲0.30% |
Nasdaq 100 | 21 761.60 | ▲0.49% |
DAX 30 | 20 077.30 | ▲0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 554.20 | ▼0.60% |
Ethereum | 3 443.87 | ▲5.06% |
Ripple | 2.25 | ▲2.05% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.57 | 0.00% |
Петрол - брент | 72.68 | ▲0.17% |
Злато | 2 613.00 | ▼0.41% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 541.08 | ▲1.52% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.56 | ▼0.39% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.50 | ▼0.49% |