Ключова мярка за основната инфлация в САЩ неочаквано се понижи през февруари на фона на спада на цените на автомобилите и лекарствата, отпускани с рецепта. Според пазарни наблюдатели, това дава възможност на Федералния резерв да се придържа към своя "търпелив план" за повишаване на лихвите.
Изключващ цените на храните и енергията, така нареченият индекс на потребителските цени се повиши с 0.1% спрямо предходния месец и с 2.1% на годишна база, посочиха изнесени днес данни.
По-широкият индекс на потребителските цени нарасна с 0.2% спрямо януари, първото увеличение за четири месеца, макар че годишното увеличение от 1.5%, се оказа под средните очаквания и най-слабия ръст от 2016-та година насам.
Американските борсови фючърси и държавни ценни книжа се повишиха, докато доларът падна. Данните сочат, че има по-голям шанс инфлацията да не се задържи около 2-те процентни пункта цел на Фед - развитие, което би обезкуражило политиците от допълнителни увеличения на лихвените проценти на фона на нарастващите рискове от отслабване глобалния растеж.
Председателят на Фед Джером Пауъл изрази ясно в петък, че той и неговите колеги не бързат да коригират лихвените проценти, тъй като растежът се забавя и инфлацията остава слаба.
„Тъй като нищо в перспективата не изисква незабавен отговор на политиката и особено като се има предвид приглушения инфлационен натиск, комитетът по парична политика, е възприела подход на търпение и изчакване“, каза той в реч в Калифорния.
В отговор на въпроси Пауъл каза, че инфлацията в САЩ е ниска, стабилна и не реагира много в среда на застой в икономиката. Фед ще публикува актуализирани тримесечни прогнози за лихвените проценти, инфлацията, растежа и заетостта, когато се събере отново на срещата си на 19-20 март.
Докладът за индекса на потребителските цени показа, че цените на новите автомобили са паднали за първи път от четири месеца, докато цените на употребяваните автомобили са спаднали с 0.7% от януари - най-големия спад от септември.
Цените на лекарствените продукти с рецепта са се понижили с 1% на месечна база, като годишният им спад достигна 1.2% - най-големият спад от 1972 г.
Разходите за подсигуряване на подслон, които представляват около една трета от индекса на потребителските цени и основно включват разходи за жилища, продължават да се задържат, като регистрират четвърто месечно увеличение от 0.3%.
Забавянето на общата инфлация дава на американците по-голяма покупателна способност.
Отделен доклад на отдела по труда в сряда показа, че средната почасова ставка, коригирана с инфлацията, е нараснала с 1.9% през февруари спрямо предходната година. Това, на фона на повишението от 1.6% през предходния месец, е най-бързо от 2015 г. насам.
Икономистите прогнозираха увеличение от 0.2% на месечния основен показател и 2.2% на годишна база. Цените на облеклото са нараснали с 0.3% на месечна база.
Цените на енергията се повишиха с 0.4%, в първото си увеличение за четири месеца, тъй като цените на бензина се повишиха с 1.5%. Разходите за храна нараснаха с 0.4%, което е най-голямото увеличение от 2014 г. насам.
Още по темата:
Инфлация ли - каква инфлация?
Ще запази ли Фед лихвите?
Рей Далио - гответе се за криза през следващите 1-2 години?