Германия може да влезе в рецесия до четвъртото тримесечие на 2019 г., но това може да доведе до ключов период в икономическото развитие на континента, който в крайна сметка би могъл да бъде от полза, според една инвестиционна банка.
Като традиционен двигател на растежа на Европа, германските политици призоваха за строги мерки и строги икономии в Южна Европа след дълговата криза в еврозоната през 2011 г.
Но сега, когато страната преживява свои собствени икономически проблеми, Saxo Bank смята, че Берлин може да започне да харчи и икономическата среда в Европа да бъде радикално променена.
"Това ги връща в играта", каза Стан Якобсен, главен икономист и главен инвестиционен директор в Saxo Bank, в интервю за CNBC. Якобсен подчерта, че нарастването на популистките партии на изборите за ЕС през май, предстоящото напускане на Ангела Меркел като канцлер и смяна на президентите в Европейската централна банка (ЕЦБ) ще са част от тази драматична промяна.
"Ние твърдо вярваме, че всяка промяна на макрополитиката ще дойде от срив или криза и като такива смятаме, че 2019 и 2020-та година ще са ключови години за развитието на Европа ... Германия стана твърде самодоволна, както и ЕС като цяло. Реалността трябва да накара Берлин да повиши разходите си, за да бъде от полза за останалата част на Европа. Като цяло, ще се открие нова обща основа от по-фрагментираната Европа”, твърди датската инвестиционна банка в последната си тримесечна прогноза.
Германия привлича вниманието на икономистите, тъй като отбеляза свиване на растежа си през третото тримесечие, а след това и забавяне на ръста си през последното тримесечие на миналата година, като технически избягна рецесия.
Забавянето на растежа се дължи на катаклизмите в традиционния двигател на растежа на страната - автомобилната индустрия и по-голямото забавяне на световния пазар, засягащо търсенето.
Германия записа най-голям излишък по текущата сметка в света, който измерва потока от стоки, услуги и инвестиции, за трета година през 2018 г. поради силната си икономика, ориентирана към износ, но рискът от американските тарифи за европейския внос на автомобили доведе до нарушаване на индустрията. Междувременно, Германия многократно е критикувана, че не използва излишъка си за увеличаване на публичните разходи и инвестиции.
Якобсен смята, че "сривът на германския растеж" е твърдо в центъра на вниманието и смята, че има риск от рецесия в страната до четвъртото тримесечие на тази година, дори и без търговски спънки от САЩ. Моделът - който се фокусира върху производството и износа - в крайна сметка ще трябва да бъде актуализиран.
"Рецесия в Германия само ще постави началото на процес, в който Германия ще стане част от решението, а не да продължава борба за строги икономии и срещу свободна парична (политика) от ЕЦБ и фискалните разходи от южните (за еврозоната) страни", добави още експертът.
Докладът на Saxo Bank отбелязва, че могат да се наблюдават големи намаления в основните данни за европейското промишлено производство, особено в Германия, която представлява една трета от европейската промишлена дейност.
В последните си зимни прогнози Европейската комисия очаква Германия да нарасне с 1.1% през 2019 г. и прогнозира 1.3% за 19-членната еврозона като цяло. Глобалният растеж също се забавя и се очаква да бъде 3.5% през тази година, според прогнози на МВФ.
Saxo Bank твърди, че Европа е "може би най-слабо позиционираният икономически блок към глобалното забавяне, което виждаме".
Още по темата:
Глътка въздух за немската икономика
Германската икономика продължава да расте