Индексът на базирания в Мюнхен изследователски институт Zew, измерващ бъдещите икономически очаквания в Германия за следващите шест месеца, нарасна през април с 6.7 пункта до 3.1 пункта от -3.6 пункта през март, показва проучване на центъра за европейски икономически изследвания Zew, цитирано от "Файненшъл таймс".
Това представлява подобрение на индекса за шести пореден месец и първо излизане на позитивна територия от година насам.
В същото време обаче индексът, определящ оценките на инвеститорите за текущите условия в Германия, продължи да се понижава, достигайки през април 5.5 пункта спрямо 11.1 пункта през март и очаквания за понижение до 8 пункта.
"Подобрението на ZEW индикатора на икономическите настроения се дължи до голям степен на надеждата, че глобалната икономика ще се представи не чак толкова лошо, колкото се очакваше. Отлагането на крайния срок на Brexit до 31-ви октомври може би също допринесе за насърчаване на икономическите перспективи. От друга страна, последните данни за постъпващите поръчки и промишленото производство в германската индустрия сочат доста слабо икономическо развитие", коментира данните президентът на института ZEW професор Ахим Вамбах.
Припомняме, че Германия успя да избегне изпадането в т.нар. "техническа" рецесия през второто полугодие на 2018 година, като се очаква БВП на страната да нарасне с между 0.2% и 0.3% през първите три месеца на настоящата година, докато за цялата 2109 година БВП ще се повиши с между 0.6% - 0.8%, след повишение с 1.5% през 2018 година и след експанзия с 2.2% през 2017 година.
Германия записа най-голям излишък по текущата сметка в света, който измерва потока от стоки, услуги и инвестиции, за трета година през 2018 г. поради силната си икономика, ориентирана към износ, но рискът от американските тарифи за европейския внос на автомобили доведе до нарушаване на индустрията. Междувременно, Германия многократно е критикувана, че не използва излишъка си за увеличаване на публичните разходи и инвестиции.
"Рецесия в Германия само ще постави началото на процес, в който страната ще стане част от решението, а не да продължава борба за строги икономии и срещу свободна парична политика от ЕЦБ и фискалните разходи от южните за еврозоната страни", смятат икономисти.
В последните си зимни прогнози Европейската комисия очаква икономиката на Германия да нарасне с 1.1% през 2019 г. и прогнозира 1.3% за 19-членната еврозона като цяло. Глобалният растеж също се забавя и се очаква да бъде 3.5% през тази година, според прогнози на МВФ.
Още по темата:
МВФ понижи прогнозата си за БВП на Германия за 2018 г. до 2,2%
Ръст на индустриалното производство в Германия през май
Безработицата в Германия се запази на ниво от 5,2% през юни