Ръстът на втората най-голяма световна икономика - китайската, възлезе на 6.4% през първото тримесечие, докато в същото време промишленото производство се повиши през март, според последните данни дошли от Китай.
Японският Nikkei 225 достигна най-високите си нива от декември, а доларът поевтиня след понижение на лихвите по щатските държавни облигации.
Азиатските пазари се повишиха днес, след като серията от икономически данни за Китай лесно превишиха очакванията, което се прие, като признак, че стимулиращите политики на Пекин действат.
Резултатът за ръста на БВП на икономиката на страната се оказа леко под очакванията за 6.3%. По-важното бе, че промишленото производство се повиши с 8.5% през март спрямо година по-рано, като превиши очакванията за ръст от 5.9%. Продажбите на дребно също се радват на ръст от 8.7% за разглеждания период.
Инвеститорите реагираха незабавно, купувайки австралийския долар, който се повиши с 0.3% до двумесечен връх при ниво от 0.7206 долара.
Японският Nikkei добави 0.5%, за да достигне най-високата си стойност от почти пет месеца, докато фючърсите на S&P 500 нараснаха с 0.2%.
"Това предполага, че политическите мерки, въведени от китайските власти миналата година, сега дават резултати", каза Родриго Катрил, старши стратег на Forex в National Australia Bank, цитиран от финансовото издание CNBC.
"Имахме положителни изненади по отношение на данните за кредитите и данните за жилищата миналата седмица и сега БВП дойде като приятна изненада, което изглежда води до извода, че възстановяването е на път", добави Катрил. "Ние виждаме възраждането на китайската икономика като необходимо условие за подобряване на глобалните перспективи за растеж".
На валутните пазари доларът най-накрая успя да достигне най-високото ниво на съпротива от 112.13, спрямо йената, ниво невиждано от декември на миналата година.
Спрямо кошницата от основните валути доларът остава на ниво от 96.991.
Еврото достигна до ниво от 1.1298 долара, след като през нощта се понижи от 1.1314 долара. Причината бе доклад на Ройтерс, че няколко европейски политици смятат икономическите прогнози на банката за твърде оптимистични.
Новозеландският долар бе сред валутите с по-голямо движение, като той потъна до 0.6668 щатски долара, след като годишната инфлация се оказа доста под очакванията и възлезе на едва 1.5% за първото тримесечие на годината.
Доходността на двугодишните новозеландски облигации се понижи с 9 базисни пункта до 1.48%, след като инвеститорите заложиха, че Резервната банка на Нова Зеландия (RBNZ) ще намали лихвите в отговор на слабия ръст в цените.
На стоковите пазари, общото подобрение на рисковите настроения се наблюдава при понижението на златото до най-ниската му стойност за годината. Благородният метал поевтиня моментно до 1 276.61 долара за унция.
Цената на петрола получи подкрепа от намаляващия венецуелски и ирански износ и напрежението в Либия.
Американският суров петрол загуби 48 цента до ниво от 64.53 долара, докато фючърсите на петрола тип Брент се повишиха с 27 цента до 71.99 долара.
Още по темата:
Кери трейд стратегията на валутните пазари продължава да работи добре
Няколко идеи за контратрейдъри
Достигнаха ли връх щатските пазари?