Северна Корея е една от най-потайните държави в света. Начело на население, от около 25 милиона души, стои Ким Чен Ун, който по подобие на своя баща и дядо има почти божествен статут в страната, а диктатурата на династия Ким продължава повече от 70 години.
Политиките на севернокорейските лидери са явно агресивното и недоброжелателни към западните общества и доведоха до санкции върху страната, чиито последствия не могат да се изчислят точно. А причината - не се публикува официална статистика за икономиката.
Какво е известно обаче? Средният работник в страната отнася вкъщи по-малко от 2 000 долара за година, а голяма част от гражданите страдат от хроничен недостиг на храна и плащат над 17 000 долара, за да напуснат страната...
А ето и други факти за Северна Корея, които могат да Ви изненадат сериозно:
Повече от 40% от севернокорейците са недохранени.
От 2000 г. насам процентът на недохранените севернокорейци се е увеличил от 37.5% на 43.4% през 2018 г., според Global Hunger Index. Процентът на недохранените деца на възраст под пет години обаче е намалял през същия период от време.
Според тази метрика Северна Корея не е най-недохранената нация в света - тя се нарежда едва на 109-о място в света сред 199 страни.
Но ситуацията продължава да е тежка в страната, след глада от 90-те години на миналия век, когато са загинали около 2 милиона души.
Почти никой не използва интернет в Северна Корея.
Северна Корея е един от малкото авторитарни режими по света. За да се поддържа режима, напълно логично е в страната да действат редица ограничения. Може би най-сериозното такова обаче, е по отношение на информираността на населението и интернет.
Всъщност интернет в Северна Корея има, но той далеч не е това, което всички ние ползваме. Той функционира по доста странен начин в страната.
Интернет е кръстен с името KWANGMYONG, което в превод означава „ярка звезда“ от корейски.
Той е безплатен за ползване от жителите на страната. Общият брой на потребителите на интернет обаче, се прогнозира да е няколко хиляди. Тоест много е възможно основната част от жителите на Северна Корея, изобщо да не подозират за съществуването на глобалната мрежа, макар и в този й вид.
Мрежата в Северна Корея е ограничена до около 5 500 одобрени от правителството сайтове. Те включват държавни новинарски сайтове, сайтове на държавната авиационна компания, застраховател и други подобни.
Истинският интернет, е достъпен само за високопоставени държавни лица и политици.
Нещо повече, притежаването на компютър, изисква държавно разрешение, като всички компютри в страната се регистрират в полицията.
В Северна Корея има само два е-мейл провайдъра – Silli Bank и Chesin.com.
В Северна Корея може да има подземни минерали на стойност трилиони долари.
Северна Корея вероятно седи на богатство от находища на полезни изкопаеми, като според една оценка, стойността на минералите може да достига близо 10 трилиона долара, а според други - повече от 6 трилиона долара.
Депозитите на природни ресурси могат да включват повече от 200 вида минерали, включително желязо, злато, цинк, мед и графит. Също така, има много редки метали, използвани в производството на смартфони в Китай и Южна Корея.
Прогнозите за минералната стойност до голяма степен идват от южнокорейски компании. Въпреки големите си запаси, Северна Корея управлява неефективно мините си, а частният им добив е незаконен в комунистическата страна.
Лидерът Ким Чен Ир харчи 800 000 долара годишно за Хенеси.
Средностатистическия севернокореец може и да е беден, но това не пречи на лидерите й да живеят в разкош и да харчат за луксозни стоки. Например Ким Чен Ир е харчил над 800 000 долара годишно за коняк Hennessy, според US News & World Report.
Коняковият дестилатор дори обяви, че в продължение на две години в средата на 90-те години Ким е бил най-големият купувач на Hennessy в света, съобщава The Wall Street Journal.
Една бутилка Hennessy може да се продава на дребно за 630 долара, което в Северна Корея може да не е много по-малко от годишния доход на един работещ, оценяван на между 1000 и 2000 долара.
В Северна Корея има две икономики и две цени за всичко.
Като комунистическа нация, в Северна Корея има държавна икономика и "сива икономика". Поради това има и две цени за всичко - официална и неофициална.
Един работник в текстилна държавна компания, може да изкарва 100 пъти по-малко от друг, работещ в китайска фабрика. Това е много "дестабилизираща и неефективна" система, според икономисти.
Хакери от Северна Корея са откраднали криптовалути за 670 милиона долара
Макар и малко граждани да имат достъп до интернет в Северна Корея, киберпрестъпността в страната процъфтява. Според данни на ООН, хакери в Северна Корея са откраднали криптовалути на стойност 670 милиона долара.
Големите тегления, направени от хакерите, включват 81 милиона долара от централната банка на Бангладеш, 13,5 милиона долара от Cosmos Bank в Индия и 10 милиона долара от банкоматната мрежа на централната банка на Чили.
Северна Корея прави около 50 милиона долара годишно от незаконни дейности
Не става въпрос обаче, само за хакери. Смята се, че правителството на Северна Корея прави 50 милиона долара годишно от незаконни дейности, като продажби на наркотици и фалшива американска валута.
Северна Корея отрече твърдението, но не предостави официална икономическа статистика, което затруднява определянето на истината. ООН предполага, че придобитите незаконни средства са предназначени да подпомагат разточителния начин на живот на лидера Ким.
Да се напусне страната нелегално струва между 12 и 17 хиляди долара
Дезертирането от Северна Корея може да струва цяло състояние и става все по-трудно, след поемане на контрола от Ким Чен Ун в края на 2011-та година.
Според The Washington Post дезертьорите трябва да плащат на брокерите 12 000 долара за да достигнат до Южна Корея. Според други оценки, цената достига 17 000 долара. Това е рязко покачване от цената преди 2012 г., когато за напускане на страната бяха необходими 2 000 или 3000 долара.
Най-често срещаният метод за напускане на страната е пресичането на реката, която маркира границата на Северна Корея с Китай. Повишената сигурност на границите обаче, прави това още по-трудно начинание през последните години.
Още по темата:
Историческа среща между лидерите на Южна и Северна Корея
Икономиката на Северна Корея с най-голям спад от 20 години
Сингапур разкри приходите между срещата на Тръмп и Ким