Китайският вицепремиер Лю Хе, водещ преговарящ със САЩ по търговските въпроси, ще посети САЩ, за нова серия от преговори на 9-ти и 10-ти май, по покана на министъра на финансите Стивън Мнучин.
Това е последното развитие при търговските преговори, след заплахата от страна на президента Тръмп за повишение на митата, налагани на китайския внос.
В понеделник се появиха спекулации, че китайските власти обмислят забавяне на пътуването на водещите си преговарящи, заради заплахите на Тръмп, според хора, запознати с плановете.
Състоянието на търговските преговори беше поставено под съмнение след изненадващото обявяване на Тръмп в Twitter в неделя, че планира да повиши тарифите на китайски внос на стойност 200 млрд. долара до 25% от 10%, защото преговорите се движат твърде бавно.
Президентът заяви, че може да наложи и „бързи мита“ на 325 млрд. долара китайски стоки, които понастоящем не са обхванати и което на практика би засегнало почти целия внос от азиатската страна.
Администрацията на Тръмп планира да увеличи митата за китайския внос в 12:01 ч. на 10 май, съобщи Робърт Лайтизър, ключов преговарящ за САЩ, в понеделник.
„Бяхме на път да стигнем до някъде. През изминалата седмица сме свидетели на ерозия на поетите от Китай ангажименти. Това според нас е неприемливо ”, каза Лайтизър, като добави, че остават нерешени важни въпроси, включително дали тарифите ще останат в сила.
Китай е "добре подготвен за други потенциални резултати" от търговските си преговори с САЩ, "включително временна срив в преговорите", пише вестник "Глобал Таймс". Вратата не е затворена за преговори, дори ако САЩ повиши тарифите, казва още вестникът.
Лайтизър и Мнучин заявиха пред репортери в понеделник, че китайското отстъпление става очевидно по време на посещението им в Пекин миналата седмица, но че те са били успокоени от преговарящите от китайска страна, че различията ще бъдат преодоляни.
Това се промени през уикенда, когато Китай изпрати нов проект на споразумение, което включва оттегляне на общите позиции по редица въпроси, които имат „потенциала да променят сделката много драматично“, каза Мнучин. На този етап около 90% от пакта са били финализирани, каза той, а китайците искат да отворят отново области, които вече са били договорени.
"Ние не сме готови да се върнем към документи, които са били договаряни в миналото", каза той.
Още по темата:
Бъфет: Търговската война би се отразила негативно на целия свят
Петролът надолу след заплахите на Тръмп
Тръмп: Фед е най-голямата заплаха за икономиката на САЩ