Високопоставен китайски чиновник в четвъртък обвини САЩ за участие в "чист икономически тероризъм" и заяви, че Китай "не се страхува" от търговска война. Това бе поредния признак, че напрежението със САЩ продължава да ескалира на търговския фронт.
Сблъсъците между Пекин и Вашингтон се засилиха този месец, след като преговорите между китайските и американските високопоставени лица не успяха да доведат до сключване на сделка и доведоха до нови завишени митнически тарифи от двете страни.
Китайският заместник-външен министър Джан Ханхуи заяви пред репортери в Пекин, че продължаващата търговска война ще има "сериозен ефект върху глобалното икономическо развитие и възстановяване".
Напрежението се развива и между големите американски и китайски компании, тъй като търговската война се влива в технологичния сектор.
"Ние се противопоставяме на търговска война, но не се страхуваме от търговска война", каза Ханхуи. "Този вид поведение на умишлено провокиране на търговски спорове е чист икономически тероризъм, икономически шовинизъм, икономически тормоз".
Коментарите на висшият китайски представител, пред пресата, идват преди държавното посещение на китайския президент Си Дзинпин в Русия следващия месец, когато Си ще присъства на голям икономически форум и ще засили търговските отношения с Москва, един от най-стратегическите си съюзници.
По повод отношенията на Китай с Русия, Джан заяви, че Китай е готов да се справи с всички "външни предизвикателства", които могат да застрашат близките им отношения.
"Определено ще се справим правилно с всички външни предизвикателства, ще направим нещо добро, ще развиваме икономиката си и ще продължим да повишаваме жизнения стандарт на нашите два народа", каза той. "В същото време имаме доверие, решителност и способност да защитим суверенитета на нашата страна, сигурността, уважението и интересите на сигурността и развитието".
Администрацията на Тръмп увеличи тарифите на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара, обвинявайки Китай, че се е отказала от предишните си търговски ангажименти. Китай наложи ответни мита на американски внос на стойност 60 милиарда долара от 1-ви юни, като китайските държавни медии заклеймиха "алчността и арогантността" на САЩ.
Президентът Тръмп засили действията си срещу китайския телекомуникационен гигант Huawei и наскоро предложи компанията да бъде използвана като разменна монета в продължаващите търговски преговори.
Миналата година администрацията на Тръмп забрани на правителствените агенции в САЩ да купуват или използват оборудването на Huawei, позовавайки се на опасения, че технологията на компанията може да се използва като задна вратичка за шпионаж на китайското правителство.
В отговор на това Huawei заведе дело срещу правителството на САЩ, твърдейки, че няма доказателства, които да подкрепят опасенията, че компанията представлява заплаха за сигурността.
Сблъсъците между администрацията на Тръмп и Huawei продължават да се засилват този месец, след като Министерството на търговията на САЩ добави Huawei към черен списък, което не позволява на компанията да купува части и компоненти от американски компании без одобрението на правителството на САЩ.
Поставянето на Huawei в американския черен списък доведе до това, много големи американски технологични компании и доставчици - включително Google - да съкратят връзките и потока от критичен софтуер за компанията.
Главният изпълнителен директор на Huawei - Рен Женгфей отговори на напрегнатите отношения между Huawei и американските технологични компании, казвайки пред китайските медии, че компанията е "напълно подготвена" за технологичен сблъсък със САЩ.
Той добави, че ще пренебрегне обаждане от Тръмп, ако последният се опита да договори търговска сделка с компанията.
"Дори ако САЩ искат да закупят нашите продукти в бъдеще, аз мога и да не ги продавам", каза Рен в интервю за телевизия Bloomberg в понеделник. - "Няма нужда от преговори".
Още по темата:
Рей Далио: САЩ и Китай ще съжаляват, че са влезли в търговска война
MS: Щатската икономика е на ръба на рецесия
Да очакваме ли мека рецесия в САЩ?