Австралия намали лихвите за първи път от близо три години, за да се предпази от влошаващия се глобален икономически фон, в среда на търговска война между двете най-големи световни икономики. В допълнение, ниската инфлация е друга причина за действието на централната банка в страната.
Управителят на централната банка Филип Лоу направи първата си корекция на паричната ставка от началото на септември 2016 г., като намали с четвърт пункт нивото на лихвите в страната до 1.25% във вторник. Действието бе широко очаквано от икономисти и анализатори и не доведе до поевтиняване на австралийския долар. Дори напротив.
"Днес, решението да се намали лихвеният процент ще помогне за по-нататъшно запълване на свободния капацитет на икономиката", каза Лоу в изявлението си след срещата. „Това ще спомогне за по-бърз напредък в намаляването на безработицата и ще съдейства за по-сигурен напредък към целената инфлация.“, коментира още губернаторът.
Намаляването на лихвите става реалност на фона на засилващия се търговски спор между световните икономически сили и признаците на слабост на пазара на труда в Австралия.
Икономиката на страната се забави през последните тримесечия, следствие на спада в цените на имотите - водени от понижението с 15% в цените на имотите в Сидни.
В изявлението си Лоу отбеляза известно подобрение на пазара на жилища, като темпът на спад на цените се забавя, а жилищният кредити се стабилизира. Облекчаването на правилата за кредитиране миналия месец, съчетано с добре обозначените перспективи за намаляване на лихвените проценти, може да са насърчили купувачите на имоти.
Въпреки това, структурните проблеми за Австралия остават. Данните от сряда вероятно ще покажат ръст на БВП на страната от 1.8% през първите три месеца на тази година, което е с над 1% под необходимия ръст за ефективно използване на свободния капацитет на икономиката.
„Централната банка на практика предупреди, че рисковете са се повишили този месец, особено в световната икономика, като САЩ продължават с търговските спорове", според Сара Хънтър, ръководител на звеното за макроикономически анализи на BIS Oxford Economics в Сидни. "За разлика от това, оценката на перспективите за местната икономика е до голяма степен непроменена от миналия месец - домакинствата все още са слабото звено в икономиката."
Действието на австралийската центрарлна банка до голяма степен съдейства за намаляване на натиска върху Фед да понижи лихвените нива. Ръководителят на Фед Сент Луис - Джеймс Булард заяви в понеделник, че "скоро може да бъде оправдано понижаване на лихвения процент". Това бе първи път, когато служител на Фед публично призовава за намаляване на лихвите.
Още по темата:
Доларът с петмесечно дъно спрямо йената
Активите, към които могат да погледнат контратрейдърите след срива на пазарите
Нелогочните неща, които се случват на пазарите