Световният икономически растеж през 2019 година ще се забави до 2.6 процента, преди да се ускори до 2.7 на сто през 2020 година. Това прогнозира Световната банка в свой доклад, цитиран от "Би Би Си".
Растежът при нововъзникващите пазари и развиващите се икономики се очаква да се стабилизира през идната година. Някои страни оставят зад себе си периодите на финансово напрежение, но икономическата динамика продължава да е слаба.
Увеличаването на брутния вътрешен продукт (БВП) при развитите икономики ще се забави през 2019 година, особено в еврозоната, заради по-слабия износ и инвестиции. Прогнозира се, че растежът на икономиката на САЩ ще се забави до 2.5 процента тази година и още повече - до 1.7 процента - през 2020 година.
Очаква се растежът в еврозоната да се колебае около 1.4 на сто през 2020 - 2021 година. Слабата търговия и вяло вътрешно потребителско търсене ще оказват отрицателно влияние върху икономическата дейност въпреки подкрепата, която продължава да предоставя паричната политика.
Според прогнозите на Световната банка икономическият растеж в България ще се забави минимално през 2019 година до 3 процента спрямо 3.1 процента през 2018 година, преди да отстъпи до 2.8 на сто през 2020 и 2021 година.
Прогнозира се темпът на увеличение на брутния вътрешен продукт в Западните Балкани да остане стабилен - 3.8 процента през 2020 година, като инвестициите в инфраструктурата и частното потребление ще помогнат за растеж в икономики като тези на Косово, Република Северна Македония и Сърбия.
Перспективите пред региона остават подложени на значителни рискове. На водещо място сред тях се нарежда по-голямото от очакваното забавяне в еврозоната, както и търговската война между САЩ и Китай.
На 10 май американската администрация повиши митата, наложени върху вносни китайски стоки за 200 млрд. долара, от 10% на 25%, с което даде начало на нов тласък на икономическите търкания между Вашингтон и Пекин. Китай отвърна с нови мита от 25% върху американски стоки за 60 млрд. долара, които ще влязат в сила на 1 юни.
"Ако търговската война продължава да се разраства, това може да доведе не само до спад на световната икономика, но и до световна финансова криза", заяви Дай Ксианглунг, бивш управител на Народната банка на Китай.
"Този път САЩ избраха грешното време, както и грешния противник за водене на война. Това може да е най-голямата грешка на САЩ след Втората световна война, или дори от основаването на страната, заради нежеланието им да приемат Китай като световна икономическа сила", заяви Вей Джиангуо, бивш заместник-министър в Министерството на търговията.
Вей добави, че напрежението в търговията между САЩ и Китай може да продължи 30 или повече години, дори и ако бъде постигната търговска сделка в близко бъдеще.
"Убеден съм, че времето, разумът и истината са на наша страна. Нашият китайски народ със сигурност ще спечели, мирът със сигурност ще спечели", каза още Вей.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?