Очаква се Китайската народна банка да понижи лихвените проценти два пъти по-късно през 2019 г. и един път през 2020 г. на фона на продължаващата търговска война на страната със САЩ. Това заяви Хелън Кияо, главен икономист на Bank of America Merrill Lynch в Китай, цитиран от CNBC.
На 10 май американската администрация повиши митата, наложени върху вносни китайски стоки за 200 млрд. долара, от 10% на 25%, с което даде начало на нов тласък на икономическите търкания между Вашингтон и Пекин. Китай отвърна с нови мита от 25% върху американски стоки за 60 млрд. долара, които ще влязат в сила на 1 юни.
"Следващите 25% от тарифите на китайски стоки за 200 млрд. долара всъщност биха били много по-тежки от гледна точка на вредите, които може да причинят на икономическия растеж“, казва Хелън Кияо, главен икономист на Bank of America Merrill Lynch в Китай.
Федералният резерв на САЩ също намекна за понижение на лихвите през тази година. В своя реч Джером Пауъл увери, че централната банка ще направи това, което е необходимо, за да запази експанзията на американската икономика, в светлината на търговската война между САЩ и Китай.
Изказването на Пауъл, което насочи инвеститорите към по-ниски лихви през тази година, инициира сериозно възстановяване и при индекса на сините чипове S&P 500, както и при петрола и останалите суровини.
"Пазарите залагат, че ще получим намаление на лихвения процент, защото имаме прекалено много проблеми, във връзка с всички тези търговски конфликти от Китай до Мексико и Канада, и дори Европа, които може би ще се проявят в бъдеще“, според Филип Стрейли, пазарен стратег за търговия с благородни метали в RJO Futures в Чикаго
"Разбира се Федералният резерв няма да каже изрично, че ще намали лихвите в този момент. Така или иначе, докато не видим край на търговската война, ситуацията изглежда влошена", допълни още експертът.
"Ако търговската война продължава да се разраства, това може да доведе не само до спад на световната икономика, но и до световна финансова криза", заяви Дай Ксианглунг, бивш управител на Китайската народна банка.
"Този път САЩ избраха грешното време, както и грешния противник за водене на война. Това може да е най-голямата грешка на САЩ след Втората световна война, или дори от основаването на страната, заради нежеланието им да приемат Китай като световна икономическа сила", заяви Вей Джиангуо, бивш заместник-министър в Министерството на търговията.
Вей добави, че напрежението в търговията между САЩ и Китай може да продължи 30 или повече години, дори и ако бъде постигната търговска сделка в близко бъдеще.
"Убеден съм, че времето, разумът и истината са на наша страна. Нашият китайски народ със сигурност ще спечели, мирът със сигурност ще спечели", каза още Вей.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?