Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за икономическия растеж на Китай през 2019 година до 6.2%, визирайки подновеното търговско напрежение между Пекин и Вашингтон, пише "Блумбърг".
МВФ отбеляза, че може би ще бъде оправдано по-нататъшно разхлабване на китайската парична и лихвена политика, ако продължи ескалацията на търговската война със САЩ.
Занижените прогнози са факт само два месеца, след като МВФ повиши оценката си растежа на китайския БВП до 6.3% от 6.2%, отчасти заради по-добрите перспективи за възможна търговска сделка със САЩ.
Внезапното ескалиране на търговско напрежението между Пекин и Вашингтон през миналия месец обаче отново подчерта рисковете за втората по големина в света икономика от по-високите американски мита за китайски стоки за милиарди долари. Администрацията на Белия дом повиши от 10% на 25% тарифите за вноса на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара, а Пекин отговори с увеличаване на митата за вноса на американски стоки за 60 млрд. долара.
"Очаква се растежът да се забави до 6.2% през тази и до 6% през 2020 година. Перспективите в краткосрочен план остават особено несигурни предвид потенциалът за по-нататъшно ескалиране на търговските напрежения", посочи заместник-директорът на МВФ Дейвид Липтън, визирайки заплахата от американския президент Доналд Тръмп да въведе мита от 25% и за целия останал китайски внос в САЩ за около 300 млрд. долара.
Търговската война вече започна да вреди на глобалния икономически растеж. Редица икономисти твърдят, че новите високи мита ще ограничат растежа в САЩ и Китай, а участниците на финансовите пазари се притесняват, че един продължителен спор може да вкара световната икономика в рецесия.
Централната банка на Китай вече намали на шест път от началото на 2018 година размера на паричните средства, които търговските банки трябва да заделят като резерви, за да стимулира по този начин кредитирането и да подкрепи забавящата се икономика. Пекин също така започна да намалява данъците в подкрепа на бизнеса, особено на производителите, засегнати от засилващата се търговска война със САЩ.
"Досегашните стимулиращи мерки са достатъчни за стабилизиране на икономическия растеж през 2019 и 2020 година въпреки неотдавнашното увеличение на тарифите от САЩ", посочи Дейвид Липтън след неотдавнашни срещи с официални представители в Китай.
"Не е необходимо допълнително облекчаване на паричната политика, но само при условие, че няма по-нататъшно увеличаване на тарифите или значително забавяне на растежа", отбеляза заместник-директорът на МВФ.
МВФ също така призова Китай и другите страни да работят конструктивно за преодоляване на недостатъците в търговската система и да оформят система, която по-лесно да се адаптира към икономическите промени.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?