Снимки: Pixabay
През 2019 г. американските пенсионери имат средномесечни социални и осигурителни плащания в размер на 1 461 долара или общо 17 532 долара за годината. Сумата едва ли е достатъчна за достоен живот в Америка, особено когато възрастните са изправени пред заплащане на здравни разходи, които възлизат средно над 13 000 долара годишно.
В същото време здравеопазването, разходите за жилище и ежедневните харчове струват значително по-малко в някои други страни, където възрастните хора могат да прекарат остатъка от живота си при добър стандарт на живот.
Ето и 8-те страни в Европа, подбрани от Yahoo Finance, които са най-евтините и най-безопасните държави за пенсионери, където дори 150 000 щатски долара или по-малко от пенсионните спестявания са достатъчни, за да се живее комфортно:
8. Република Чехия
Страната е известна туристическа дестинация със старите си замъци, средновековни градове, красива архитектура и ледена местни бири. Благодарение на ниската си цена на живот и нарастващото население от чужбина, страната става все по-популярна за пенсионери-чужденци.
Апартаментите са по-евтини в Прага, отколкото в други европейски столици, въпреки че чужденците често плащат повече за апартаментите под наем отколкото местните, но един добър брокер на недвижими имоти може да намери и апартамент на по-ниска цена. Висококачествената здравна система е евтина, като лечението се покрива от обществена или от частна здравна застраховка на чешка здравноосигурителна компания, регистрирана от Чешката национална банка.
Чешката република не предлага специален визов режим за пенсионери. За да останват повече от 90 дни, възрастните хора ще трябва да кандидатствате за дългосрочна виза, която може да бъде издадена за срок до една година. За да се получи такава виза се изисква официална и активна цел за престоя си, според експерти от Move To Prague Relocation Services. Американските пенсионери, например, могат да кандидатстват като самостоятелно заети лица, които възнамеряват да работят в Прага или с цел обучение, например езикови курсове. След една година може да се кандидатства със същата „цел" за едногодишно разрешение за пребиваване. След пет години законно пребиваване в Чешката република може да се кандидатствате за постоянно пребиваване.
7. Ирландия
Всеки пенсионер, решил да живее в Ирландия, ще открие приветливи и дружелюбни към чужденците местни хора, забележителни културни паметници и замъци, както и прекрасна възможност за пътуване във Великобритания и Европа. И докато цените на жилищата в големите градове като Дъблин са достигнали най-високи стойности, все още има много идеални малки градчета и села, където се предлагат жилища на много по-ниска цена, дори и под 100 000 долара.
Здравеопазването в Ирландия е добре организирано и с много добри специалисти. За хората, които са от страни, които не са член на Европейския съюз, ще е необходима здравна застраховка, за да покриете разходите за здравеопазване, която задължително трябва да е сключена със застраховател от Обединеното кралство. Кандидатства се за виза „D", която позволява престой за три месеца. След този срок се подава молба за разрешение за пребиваване като "лице със собствени средства", които трябва да бъдат доказани, за да гарантират, че може да се покриват разходите за престой в Ирландия. Това може да означава най-малко 50 000 евро годишен доход, плюс спестявания за покриване на извънредни ситуации и големи разходи, като например закупуване на жилище или кола.
6. Франция
Големите градове на Франция не са първата дестинация, за която биха си помислили бъдещи пенсионери, но някои от по-малките градове предлагат жилища на достъпни цени. Например град По, който се намира близо до границата с Испания, има мека зима и прохладно лято, а апартамент с една спалня в центъра на града се наема за около 531 щатски долара на месец. Добра вечеря за двама струва около 53 долара, според Numbeo.
Престоят в прекрасния средиземноморски университетски град Монпелие също е на разумни цени. Наемането на апартамент с една спалня ще струва между 500 и 700 щатски долара. И По, и Монпелие имат добри здравни грижи и болници.
Франция не изисква специална виза за пенсионери, кандидатства се по общия ред, информират от International Living. Трябва да се докаже, че може да се финансира пътуването със собствени средства, притежава се действаща здравна застраховка, която да е на застраховател, който има лиценз за работа във Франция. Изисква се и допълнителна информация за социално осигуряване, за налична банкова сметка и инвестиции, които да гарантират финансово състояние. Дългосрочната виза може да бъде подновявана ежегодно, но се представят по същите документи като първия път. Няма ограничения за издаване на дългосрочна виза за пребиваване на чужденци.
5. Италия
Ако сте сред многото хора, които са влюбени в италианската култури, вкусна кухни и фантастичен климат, тогава сигурно ще се зарадвате да чуете, че пенсионерите на Апенините живеят по-евтино, отколкото си мислите!
В южната част на Базиликата (старото име на Лукания) може да се купи скромен дом в едно от по-малките села за около 32 000 долара. В очарователния исторически град Матера може да се наеме апартамент с една спалня за около 625 щатски долара на месец. В източния район Пулия, известен със слънчевите си плажове и пресни морски дарове, цената на живота е още по-ниска.
Италия няма специална визова програма за пенсионери, затова е най-добре е да кандидатства за виза за пребиваване, като се представят доказателство за годишния доход от пенсия или други ликвидни активи. Минимумът е около 35 000 долара за един човек и между 40 000 и 70 000 долара за двама души.
Плюс това, трябва да се представи доказателство за договор за наем и медицинска застраховка. След като се получи статут на живеещ в Италия, се преминава към националната система за здравеопазване, която е на второ място в света, според Световната здравна организация. Разходите варират в зависимост от региона, но човек може лесно да плати под 400 щатски долара на година.
4. Словения
Страната отдавна има репутацията на красива и достъпна дестинация за пенсионери в Източна Европа. В този скрит „скъпоценен камък" може да бъдат намерени прекрасни исторически селища, приятен четирисезонен климат и редица занимания на открито. Наемането на апартамент с една спалня в модерната столица Любляна струва около 600 долара на месец, сочата обобщените данни на Numbeo, а местните храни са на приемливи цени.
Всички живеещи в Словения трябва да заплащат задължително държавно здравно осигуряване, което осигурява достъп до много адекватно здравно обслужване. Гостите и местните жители често добавят частна здравна застраховка за допълнителни услуги.
Словения няма специален визов режим за пенсиониране за граждани Европейския съюз, така че се започва с молба за едногодишно разрешение за временно пребиваване, още преди да се напусне родната страна.
Разрешението трябва да се подновява всяка година. За да се кандидатства за временно пребиваване, трябва да се докажат доход, който най-малко равен на основния минимален доход в Словения, който в момента е еквивалентен на около 1000 долара на месец. След пет години непрекъснато пребиваване в Словения с такава виза, може да се кандидатства за постоянно пребиваване.
3. Испания
Европейците отдавна виждат Испания като топло и слънчево убежище за пенсионери и остава един от най-популярните дестинации на Стария континент за чужденци. С ниски разходи за храна, естествена красота и практически никаква зима, Испания отдавна се е превърнала в привлекателна база за пенсионерите, които обичат да пътуват из Европа. Трябва да се има предвид, че цените на жилищата варират в голям диапазон в Испания. В големите туристически центрове като Барселона наемите са съпоставими с тези в САЩ. В по-малките градове като Валенсия апартамент с една спалня е около 630 долара на месец.
За да кандидатствате за "пенсионерска виза" в Испания, е важно да се докажат доходи от поне 2500 долара на месец, или 30 000 долара годишно. Изисква се здравна застраховка, която се покрива от лицензиран за Испания застраховател. Има и доста допълнителни бюрократични изисквания преди да се получи временен праспорт запребивавне като например откриване на банкова сметка или инсталиране на интернет във вашия дом.
2. Португалия
Португалия печели сърцата на пенсионерите и все повече възрастни хора решават да се преместят там всяка година. Страната предлага по-ниска цена за живот от съседната Испания, слънце за повече от 300 дни в годината, както и всички исторически замъци и пресни морски дарове и разнообразни зеленчуци и плодове. Плюс това, държавата е много стабилна, политически.
Отдаване под наем на апартамент в по-малък град е най-добрият залог за добър достъп за пенсионери. Португалското обществено здравеопазване напоследък изостава, но пък частните здравни грижи са много предпочитани от чужденците.
За да се кандидатства за разрешение за пребиваване като пенсионер, първо трябва да се отиде португалското консулство в съответната страна, където се представя валиден паспорт, доказателство за доходи и здравна застраховка и удостоверение за да покажете, че сте претърпели наказателна проверка. Всичко това ще ви позволи да кандидатствате за постоянно пребиваване, след като пристигнете в Португалия.
Конкретни суми за доходи не са определени за кандидати за временно или постоянно пребиваване, но трябва да имате достатъчен постоянен доход за времето, през което възнамерявате да останете в избрания от вас регион в Португалия.
1. Малта
Малта е страна с по-ниски разходи за живот в сравнение с други средиземноморски региони в ЕС. Островът е богат на история и естествена красота. За улеснение на пенсионерите от Северна Америка е английският, който е един от официалните езици на Малта. Системата за здравеопазване на страната е сред първите пет в света, според класация на Световната здравна организация.
На северния остров Гозо наемите обикновено струват под 500 долара на месец и има много плажове, а фериботът до големия главен остров на Малта отнема само 20 минути.
Програмите за разрешителни за пребиваване в Малта отговарят на репутацията на страната, че е е отворена и мирна, като се предлагат няколко възможности за виза за пенсионери звън ЕС, включително безкрайно възобновяеми едногодишни визи за пенсионери и за самонаети лица, които желаят да живеят и работят в Малта.
Още по темата:
Готови ли сте за пенсиониране?
Как да определите пенсионните си цели?
Колко средства ще Ви трябват, за да живеете нормално след пенсия?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.09% |
USDJPY | 156.09 | ▼0.22% |
GBPUSD | 1.23 | ▲0.27% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.13% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 633.50 | ▲0.67% |
S&P 500 | 6 127.50 | ▲0.20% |
Nasdaq 100 | 21 926.50 | ▼0.18% |
DAX 30 | 21 567.20 | ▲0.95% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 303.00 | ▲1.60% |
Ethereum | 3 249.11 | ▲0.26% |
Ripple | 3.12 | ▼1.87% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.86 | ▼0.47% |
Петрол - брент | 77.70 | ▼0.58% |
Злато | 2 754.64 | ▼0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 556.38 | ▲0.53% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.30 | ▼0.20% |
Germany Bund 10 Year | 131.47 | ▼0.22% |
UK Long Gilt Future | 91.78 | ▼0.04% |