Китайският износ неочаквано се завръща към растеж през май въпреки по-високите мита, които САЩ наложиха на китайската икономика, съобщава "Ройтерс".
Китайският износ за май се покачва с 1.1% спрямо година по-рано, докато очакванията на пазарните анализатори бяха за слабо понижение на износа.
Търговският излишък на Китай спрямо САЩ се увеличи до 4-месечен максимум до 26.89 млрд. долара през май от 21.01 млрд. долара за април.
Китайският износ към САЩ се понижава с темп от 4.2% спрямо спада от 13.2 на сто през април, докато вносът на американски стоки за азиатската страна отбелязва понижение от 26.8% спрямо година по-рано.
Данните за китайския внос през май показват, че по този показател страната отбелязва спад от 8.5 на сто, което е и най-рязкото понижение от юли 2016 г. Това оставя страната с търговски излишък в размер на 41.65 млрд. долара за въпросния месец. Анализатори прогнозираха, че вносът ще се понижи с 3.8 на сто, след като през април този показател отбеляза ръст от 4%.
За периода януари-май общият китайски износ нараства едва с 0.4% спрямо година по-рано, докато вносът се понижава с 3.7 на сто.
Припомняме, че на 10 май Доналд Тръмп повиши митата върху китайския внос на стойност 200 млрд. долара от 10% на 25%, след което заплаши да обложи с налози и останалите незасегнати стоки от Китай. Пекин отговори с нови мита върху редица американски стоки.
Наскоро Дoнaлд Tpъмп потвърди, че ще се стигне до търговско споразумение с Китай, при това "много по-бързо" от очакваното, въпреки въвеждането на допълнителни високи митнически тарифи от двете водещи световни икономики.
"Когато настъпи моментът, ще сключим сделка с Китай! Моето уважение и приятелство с президента Си Цзинпин е неограничено, но, както му заявих много пъти, това трябва да е голяма сделка за САЩ, или просто няма да има смисъл. Трябва да ни бъде позволено да възстановим част от огромната ни позиция, която загубихме от Китай в търговията. Това ще се случи и при това много по-бързо, отколкото хората си мислят", написа американският президент в Tweeter.
Тръмп заяви, че очаква текущите търговски разговори между САЩ и Китай да бъдат успешни и че той ще разбере дали ще се окаже прави в рамките на следващите три-четири седмици. Президентът на САЩ също така очаква да се срещне и с китайския си колега Си Цзинпин по време на срещата на върха на Г-20 в Япония в края на юни.
Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) намали през миналата седмица прогнозата си за икономически растеж за Китай за тази година до 6.2%, което ще отбележи най-слабото разширяване на икономиката на страната за последните 29 години.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?