Индексът за бизнес условия на Morgan Stanley се понижи с 32 пункта през юни до ниво от 13 пункта, спрямо 45 през май. Този спад е най-големият едномесечен спад в историята на показателя, коментират от банката.
"Спадът показва рязко влошаване на настроенията през този месец, което е било широко застъпено в различни сектори", заяви икономистът Елън Зентнер в съобщение към клиентите на банката в четвъртък.
Индексът за бизнес условия на Morgan Stanley, който често се използва за маркиране на "повратни точки" в икономиката, отбеляза най-големият си едномесечен спад от рекордните и най-ниските си нива през декември на 2008-ма година, по време на финансовата криза.
"Фундаменталните показатели сочат към широко смекчаване на бизнес активността, като анализаторите смятат, че основна причина за това е търговската война", коментира още Зентнер.
Опасенията за евентуално забавяне на икономиката бяха повдигнати миналата седмица след много по-лошите от очакванията данни за заетостта. Икономиката добави едва 75 000 работни места през май, според Министерството на труда миналия петък.
Доклад от вчера посочи повишение на първоначалните молби за помощи за безработица, а производствената активност миналия месец нарасна с най-слаб темп от две години.
Данните, до голяма степен подкрепят тезата на главния изпълнителен директор на Morgan Stanley, който по-рано през този месец заяви, че ако търговската война продължи, може да се случи рецесия.
Тревогите, че търговската сделка между САЩ и Китай може и да не се случи скоро, доведе до сериозни разпродажби на фондовите пазари през май. Впоследствие обаче, пазарите възстановиха всичко загубени, следствие на очакванията, че Фед ще намали лихвите и е възможно да видим решение на търговските спореве през летните месеци.
Бизнес условията на производствения подиндекс рязко се понижиха. Подиндексът на услугите също падна до 18 от 35.
Още по темата:
Забавяне на световния ръст очакват от Световната банка
Какви ще са последствията от търговския спор между Китай и САЩ?