Министърът на търговията на САЩ - Уилбър Рос заяви, че принудата ще бъде най-важният елемент от всяка потенциална сделка между двете най-големи икономики в света. Рос намали перспективите да бъде постигнато споразумение на срещата на Г-20 в Осака на 28-29 юни, където се очаква да присъстват Тръмп и китайският президент Си Дзинпин.
Според Рос, президентът Доналд Тръмп е готов да продължи с тарифите за останалите 300 млрд. долара китайски стоки, които влизат в САЩ, в отсъствието на търговска сделка.
В изявлението си, пред CNBC в понеделник от Париж, Рос заяви, че принудителното изпълнение ще бъде най-важния елемент от всяка потенциална сделка между двете най-големи икономики в света.
"В крайна сметка ще сключим сделка, но ако не го направим, президентът ще е напълно доволен да наложи по-нататъшни тарифи, които вече сме обявили, както и от влизане в сила на новите тарифи, които той временно е спрял", каза Рос.
Неговите коментари пряко отразяват тези на министъра на финансите Стивън Мнучин миналата седмица, показвайки, че администрацията е обединена в своя план, в случай, че преговорите се разпаднат.
Тръмп неочаквано обвини Китай, че се е отказал от сделка в началото на миналия месец и повиши тарифите на китайските стоки на стойност 200 милиарда долара от 10 на 25%.
От своя страна, Китай заяви, че проблемите на световната търговия са започнали от САЩ и заяви, че Вашингтон е бил ненадежден партньор по време на разговорите.
Изказването на Рос сочи по-малка възможност за намиране на решение на търговския конфликт и постигане на споразумение на срещата на Г-20 в Осака на 28-29 юни, където се очаква да присъстват Тръмп и неговия колега.
Рос заяви още, че срещата на Г-20 не е място, "където ще преговаряте за споразумение в 2500 страници", добавяйки, че "може да има споразумение по пътя напред, но това е толкова далеч, колкото може да се очаква."
Рос също така посочи, че Вашингтон е готов да наложи мита върху вноса на автомобили, за да окаже натиск върху чуждестранните производители на автомобили в САЩ.
„Американският пазар в момента е най-здравословният автомобилен пазар в света. Китайският пазар се разпада, европейският пазар също се препъва - каза той.
Рос добави, че американският президент „много сериозно обмисля“ въвеждането на мита за вноса на авточасти, включително тези от Европейския съюз.
Още по темата:
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?