Никога не съм заплашвал да понижа председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл. Въпреки това имам властта и възможността да го направя. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от СNBC.
Тръмп многократно атакува политически независимата централна банка през последните месеци и настоява за намаляване на лихвите, за да се насърчи икономиката.
Заради продължаващите критики Федералният резерв е под натиск преминаването към по-свободна парична политика да не се разглежда на пазарите като отстъпка пред президента.
"Мисля, че законът е ясен. Имам четиригодишен мандат и възнамерявам да го изпълня“, каза Джером Пауъл.
Преди две седмици Тръмп разкритикува Фед и настоя за намаляване на лихвените проценти. "Те са твърде високи", написа той в Twitter. Тръмп определи стратегията за паричната политика на монетарните власти като „смешна“.
Централната банка запази основната лихва миналата сряда в диапазона от 2.25 до 2.50 процента, но в същото време даде знак за готовност за понижаване по-късно тази година.
Междувременно стана ясно, че търговската политика на президента Доналд Тръмп струва на американците десетки милиарди долари през първата си година, дори преди да е настъпила сериозна тарифна ескалация. По-високите вносни тарифи на администрацията на Тръмп е добавила до 22 млрд. долара през април, според нов доклад на групата за свободна търговия Tariffs Hurt the Heartland.
Докато Тръмп и неговата администрация твърдят, че тарифите вредят на чуждестранните износители, доказателствата сочат точно обратното, фирмите и потребителите в САЩ плащат цената. Сенаторът Чък Грасли, който полага усилия да се изготви законопроект, който ще се стреми да овладее президентските търговски правомощия, даде същата оценка.
"За да бъде ясно, американските вносители и потребители плащат за тези тарифи," каза Грасли на заседанието на финансовия комитет на Сената. "22 млрд. долара от джобовете на трудолюбивите американци не са в най-добрия ни национален интерес."
"Администрацията на Тръмп научава, че е трудно да накаже някой друг, като обложи сама себе си. Тарифите вредят на вътрешната икономика в допълнение към онези, върху които ги налагаме, така че е трудно наистина да се нанасят щети само на търговските партньори, без да се допринесе за подобна икономическа вреда у дома", казва Адам Озимек, главен икономист в Upwork.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?