Притесненията, свързани с търговията, конфликтите и петрола, ще доминират на срещата на Г-20 в Япония през уикенда, като вниманието ще бъде съсредоточено върху среща между лидерите на САЩ и Китай, пише MarketWatch.
Доналд Тръмп и Си Дзинпин ще се срещнат за първи път от седем месеца, за да обсъдят влошаването на отношенията между двете най-големи световни икономики. Перспективите за напредък обаче не изглеждат големи, тъй като нито една от страните не отстъпва след провала на преговорите през май.
Много от страните членки на групата на 20-те най-големи икономики в света са засегнати от търговската война, тъй като тя нарушава световната верига на доставките, забави растежа на световната икономика и предизвика мнения в подкрепа на намаляване на водещите лихви на някои централни банки от Г-20.
Тръмп ще пристигне в западния японски град Осака седмица след като призова за ответни въздушни удари срещу Иран, след като Техеран свали американски дрон. Опасността от близкоизточен конфликт повиши световните цени на петрола.
Лидерите на Русия и Саудитска Арабия, които са членки на Г-20, също ще присъстват на двудневната среща. Тя започва в петък преди среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) на 1 и 2 юли, на която ще бъде обсъдена политиката на предлагане на петрол.
Доналд Тръмп гледа на срещата си със Си Дзинпин, която вероятно ще бъде в събота, като на шанс да разбере какви точно са позициите на Пекин и "не се притеснява от какъвто и да е резултат", посочи високопоставен американски представител, пожелал анонимност.
Според Пекин исканията на САЩ за редица икономически реформи представляват нарушаване на суверенитета му.
Публично китайските представители заявяват, че последиците от търговската война са контролируеми и не бързат да постигат сделка. Китайски търговски експерти обаче признават, че има неразбирателство сред вземащите решения какви точно стъпки да бъдат предприети за решаването на търговския конфликт, като мнозина се опасяват от допълнителни американски мита.
В Пекин се надяват предизборната кампания за президент на САЩ догодина да откаже Тръмп от търговски мерки, които могат да не допаднат на фермерите и компаниите, които са сред избирателите му.
Американските санкции срещу Huawei също могат да присъстват в разговорите между лидерите.
Мрачните перспективи за конфликт в Близкия изток също са надвиснали над срещата, след като свалянето на американския дрон бе предшествано от нападения срещу петролни танкери.
Представител на Белия дом каза, че Тръмп ще се срещне с най-малко осем световни лидери, сред които са саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и руският президент Владимир Путин, за да спечели подкрепа за американките санкции срещу Иран.
Домакинът, японският премиер Шиндзо Абе, иска Г-20 да се съсредоточи върху реформирането на Световната търговска организация, да се дадат повече права на работещите жени и да се намалят пластмасовите отпадъци в океаните.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?