Инфлацията в еврозоната се очаква да е при ниво от 1.2% през юни, което би било стабилното й запазване, спрямо нивата и от май, според Евростат.
По отношение на компонентите, с най-голям принос за ръста на цените – от 1.6%, се очакват да са цените на храните алкохолните и тютюневите изделия, енергията и услугите.
Годишният ръст на цените на неенергийните индустриални стоки, се очаква да възлиза на едва 0.2%, сочат още прогнозите на статистическата агенция.
Можем да припомним, че на годишна база потребителската инфлация в България през май се забави до 3.5% от 3.7% през април, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Индексът на потребителските цени (CPI) се повишава през май с 0.1% спрямо април, когато нарасна с 0.5%, отбелязвайки поредно увеличение в рамките на 2019 година. Средногодишната инфлация за периода юни 2018 - май 2019 година нараства с 3.3% спрямо периода юни 2017 - май 2018 година.
През май цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки се повишават с 0.3% спрямо предходния месец, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия остават на равнището от миналия месец, а цените на облеклото и обувките се увеличават с 0.4 на сто.
Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива остават на равнището от април, докато цените за здравеопазване се увеличават с 0.1%. Транспортните цени нарастват с 1.2% спрямо предишния месец, когато се повишиха с 1.6 на сто.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) се повишава през май с 0.2% спрямо април, докато растежът на хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 2.9% от 3.1% месец по-рано и продължава да отстъпва от многогодишния връх от 3.6%, достигнат през октомври 2018 година.
Още по темата:
Инфлация ли - каква инфлация?
Централните банки по света готови да последват Фед