Снимки: БГНЕС
Ключови позиции във финансовото и политическото ръководство на Европейския съюз може да заемат жени - Урслуа фон дер Лайан и Кристин Лагард. Ако кандидатурите им бъдат одобрени, Лагард и Лайан ще бъдат първите жени, които ще ръководят важните за ЕС институции - Европейската централна банка и Европейската комисия.
Назначенията им ще допринесат до значително увеличаване на тяхната позиция в класацията на най-влиятелните жени в света.
Официалната номинация на кандидатите за поста на ръководители на Европейската комисия и на ЕЦБ от Европейския съвет най-вероятно означава, че те ще заемат тези позиции, тъй като настоящите представители на органите на ЕС вече са провели дискусии и консултации относно новите назначения, прогнозира икономическият сайт vestifinance.ru.
Заедно с тях на последното заседание на лидерите на ЕС - Съветът, бяха предложени и други кандидати за ключови ръководни постове в Европейския съюз. Например, испанският външен министър Хосеп Борел бе номиниран за нов европейски комисар по външната политика, а белгийският премиер Шарл Мишел за председател на Съвета на ЕС.
А петият пост - председател на Европейския парламент, вече е зает. Бившият италиански журналист Давид-Мария Сасоли ще наследи на поста сънародника си Антонио Таяни.
Тези хора бяха определени за достатъчно квалифицирани и авторитетни за тези позиции от Съвета на ЕС. Въпреки това трябва да се отбележи, че по времето, когато са работили на предишните си постове, те са се озовавали в центъра на скандали, които подкопава доверието в тяхната компетентност и лидерски качества.
Ето и 6 скандала около нови кандидати за ръководители на ЕС:
Шарл Мишел - скандал с коалиционен партньор. Бившият белгийски премиер беше предложен за поста председател на Европейския съвет. В началото на 2018 г. той беше в центъра на скандал с репатрирането на судански бежанци: някои коалиционни партньори поискаха действия, а други заплашиха с оставката на правителството. Защитниците на бежанците посочваха като аргумент, че суданското правителство настоява да бъдат репатрирани от Европа политически опоненти на президента Омар ал-Башир, който е издирван от Трибунала в Хага във връзка с обвинения за престъпления срещу човечеството.
По-специално, те твърдят, че суданските бежанци са пострадали, защото член на националистическата коалиционна партия "Нов фламандски алианс" (N-VA) Тео Франкен, министър на емиграцията, е предоставил достъп до техните лични досиета на представители на правителството на Судан. Правителството на Шарл Мишел, сформирано през 2014 г. след 138 дни от коалиционните преговори, получи прякора „правителството камикадзе". Мишел е лидер на единствената франкофонска партия в правителството - Реформаторското движение. Преди това N-VA никога не е бил член на правителството. След поисканата оставка, премиерът Мишел заяви, че няма да се поддаде на "изнудване и заплахи" от страна на N-VA. И в същото време предупреди, че независимо от резултатите от разследването около оставката на Тео Франкен, това няма да предизвика рязка реакция от белгийските политици и да се стигне до предсромни избори. В крайна сметка коалицията се разпадна в края на 2018 година, след като партия "Нов фламандски алианс" напусна коалицията и се стигна до предсрочни избори през май 2019 година, проведени заедно с изборите за Европейски парламент.
Хозеп Борел - скандал с продажба на акции. Номинираният за нов европейски комисар по въпросите на външните работи и политиката на сигурност испански външен министър е попадал в скандални ситуации много пъти, но най-големият е през октомври 2018 г., когато след медийни разкрития стана ясно, че Борел е в центъра на скандала във връзка с продажбата на акции през 2015 година на корпорацията Abengoa, която има компании в областта на енергетиката, телекомуникациите, транспорта и околната среда, което подкопава позицията на правителството на Педро Санчес.
Борел решава да продаде акции на Abengoa за 9.030 евро за брой, но по това време той е бил в борда на компания, и естествено има достъп до вътрешна информация. И по-специално, с такава информация, която би могла да повлияе върху цената на акциите, а публичното дружество не е разкрило. Тези акции не са принадлежали на Боръл, а на човек от близкото му обкръжение. Следва проведено разследване, в резултат на което на министъра са наложени санкции от регулатора на ценни книжа на Испания.
Хозеп Борел - скандал в парламента. Друг скандал с Борел избухна през ноември миналата година по време на заседание на долната камара на испанския парламент. Един от депутатите от партията "Леви републиканци от Каталуния" нарече външния министър, социалист и ветеран на испанската политика Хосеп Борел, фашист. След като направи три предупреждения на депутата от Каталуния Ориол Жункерас, който е и заместник-председател на парламент, председателят на парламента Ана Мария Пастор накрая изгони Жункерас от залата, а заедно с него и останалите депутати от "Леви републиканци от Каталуния".
На излизане от залата един от тях - Джорди Салвадор, приближи до министъра и, както твърди Боръл, го е наплюл. От видеото не е ясно какво точно се е случило между каталунския депутат и външния министър.
Хозеп Борел - скандал по време на интервю. Със сигурност Борел може да бъде провъзгласен за лидер по броя на скандалите измежду всички кандидати за ръководни постове в новото правителство на ЕС. През март 2019 г. Боррел участва в запис на шоуто, занимаващо се със скандали, което е известна с това, че водещият Тим Себастиан задава критични въпроси за политиката, които често поставят събеседника в неудобна позиция. По време на интервюто с Борел той го пита за независимостта на Каталуния, както и защо сегашното правителство на Испания не променя конституцията, въпреки че според проучванията на общественото мнение 70% от испанците искат такава промяна. Борел явно се е подразнил от тези въпроси.
Напрежението ескалира, след като водещият Тим Себастиан задава още един въпрос, този път относно нарушенията на правата на човека в испанската съдебна система. Борел заявява, че няма да продължи интервюто в този дух и излиза от студиото, но след кратка консултация със своите асистенти той все пак завършва интервюто. Видеозаписът на това интервю беше пуснат в интернет, но мненията за поведението на испанския външен министър бяха разделени.
Кристин Лагард - осъдена без наказание. През декември 2016 г. френски съд осъди управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард за небрежност при изпълнение на задълженията си, когато е била министър на икономиката и финансите на Франция. Магистратите, обаче, не налагат никакво наказание, заяви пред журналисти след съдебното заседание адвокатът на ръководителя на МВФ Патрик Мезонев. Обвиненията срещу Лагард са, че е изплатила обезщетение на френския милионер Бернар Тапи. Инцидентът се е случил, когато Лагард е била член на кабинета на Франсоа Фийон през 2008 година.
През 1992 г. тогавашният френски президент Франсоа Митеран назначава Бернар Тапи за министър на градовете. Тогава Тапи беше принуден да продаде компанията Adidas, тъй като такава търговска дейност на министър може да доведе до конфликт на интереси. Бернар Тапи изпълни това изискване. Посредникът за продажбата на компанията беше Credit Lyonnais, която по това време е собственост на държавата.
Тапи определи минимална цена за сделката от 2.085 млрд. франка (320 млн. евро) и банката продаде компанията на тази цена. През 1994 г., след като Тапи бе обявен в несъстоятелност, той заяви, че банката го е измамила в сделката, като е продала компанията на друга цена и по този начин е получила допълнителни 2.6 млрд. франка (296 млн. евро).
Съгласно сключеното с Тапи споразумение, банката е трябвало да го информира за промяната в условията на сделката. Освен това, Credit Lyonnais няма право да действа като вторичен дилър в тази сделка.
През ноември 1996 г. Търговският съд на Париж нарежда на банката да заплати на Тапи наказание в размер на 91.5 милиона евро, но Тапи иска по-висока компенсация в размер на 990 милиона евро и делото е прехвърлено на Апелативния съд в Париж.
Разглеждането на случая беше забавено до края на 2007 г., когато беше решено да се проведе арбитраж, който беше одобрен от Кристин Лагард, която тогава е министър на икономиката и финансите.
След преразглеждане, Апелативния съд определи Тапи да получи компенсация в размер на 403 милиона евро и Лагард одобри решението. По това време Credit Lyonnais е частна банка, а плащанията на Тапи се извършват от държавата. Самата Лагард отрича вина. Тя заяви преди време, че "е действала честно", "в интерес на френската държава" и "в съответствие с всички закони на страната".
Урсула фон дер Лайан - майсторът на споразумения с роднини. Преди да бъде предложена за председател на Европейската комисия тя е смятана за възможен наследник на канцлера Ангела Меркел. Въпреки това министърът на отбраната на Германия неведнъж се е озовавала в центъра на скандали.
Преди време опозиционните партии в германския Бундестаг решиха да проведат парламентарно разследване за ролята на министъра на отбраната в скандала, свързан с подписване на споразумения за предоставяне на консултантски услуги, нарушаващи законите на страната. Целта на проверката е да бъде установено кой как е вземал решенията в Министерството на отбраната за сключването на съответните споразумения.
В края на 2018 г. прокуратурата получав и анонимно съобщение въз основа на секретен доклад на Федералната сметна палата. Полученото съобщение описва всеки проект на министерството и в стойностна изражение, като общата сума възлиза на 19.5 млн. евро, а сключването на споразуменията за консултантски услуги е определено като "неприемливо и незаконно". Урсула фон дер Лайан е обвинена в корупция, тъй като е подписала споразумение с кума си, и в неправомерно разпределение на договорите.
През последните пет години Министерството на отбраната, ръководено от Урсула фон дер Лайан, е похарчило повече от 700 милиона евро за външни консултанти, разкриват германските медии. Като цяло, от 2014 до 2018 година са сключени 3 800 договора. Това са предимно проекти за структурната реорганизация на Бундесвера и в областта на информационните технологии.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 453.00 | ▲4.48% |
Ethereum | 3 472.97 | ▲5.00% |
Ripple | 3.28 | ▲1.02% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |