Външните министри на страните в Европейския съюз наложиха първоначални санкции срещу Турция заради нейните сондажи за газ във водите на изключителната икономическа зона на Кипър, предаде Euronews.
ЕС предприе серия политически и финансови мерки, за да санкционира продължаващите незаконни сондажи на Турция в териториалните води на Кипър, въпреки предупрежденията на Брюксел.
В декларация, приета късно снощи, министрите заявиха, че в светлината на "продължаващите и нови незаконни сондажни дейности" на Турция, те прекъсват преговорите за споразумение за въздушния транспорт и ще приканят Европейската инвестиционна банка да преразгледа отпускането на кредити на Турция.
Също така ЕС намалява с близо 150 млн. евро европейската помощ, предвидена за Турция през 2020 г. В случай на несъобразяване или последващо ескалиране на напрежението ЕС е готов да нови фокусирани мерки срещу физически лиза и компании, свързани със сондажите.
На практика със санкциите 27-те страни от Блока подкрепиха Кипър, макар че в Никозия призоваваха за доста по-решителни действия. Според анализатори обаче за ЕС е важно да продължи връзките с Турция в енергетиката, борбата с тероризма и спирането на нелегалните имигранти.
Припомняме, че в неделя Турция получи нови пратки с оборудване за руските противоракетни системи С-400, въпреки недоволството на САЩ от сделката.
Очевидно Реджеп Ердоган не се притеснява от риска, че Вашингтон може да санкционира Анкара. Според турския президент неговият американски колега не подкрепя санкциите, дори и те да са предпочитаното средство от някои американски държавни лица. Доставките за системите трябва да бъдат завършени окончателно през април догодина.
"Не вярвам, че Тръмп мисли по същия начин, както други под ръководството му. Той каза това пред световните медии по време на последната среща, която имахме в Осака", посочи държавният глава, имайки предвид форума на Г-20 в Япония в края на юни.
Доставките на компоненти за системите С-400 започнаха в петък, въпреки заплахите на САЩ за санкции срещу Анкара. Според американските власти покупката им може да застраши военните способности на НАТО, както и програмата за производство на изтребителите F-35, в която участие има и Турция.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Турция се отказва от долара
Срив на рублата и турската лира