Напредъкът относно търговското споразумение на САЩ с Китай е в застой, докато администрацията на президента Доналд Тръмп определя как да се справи с исканията на Пекин да облекчи наложените ограничения спрямо Huawei Technologies, съобщава CNBC.
Според тях не са провеждани срещи лице в лице и такива срещи не са планирани, откакто президентът Тръмп и китайският му колега Си Дзинпин се срещнаха през миналия месец в Япония и се съгласиха да подновят преговорите.
В края на юни Доналд Тръмп каза, че САЩ ще позволят на някои американски фирми да продават техни продукти на базирания в Шенжен телекомуникационен гигант Huawei, който Пекин счита за стратегически приоритет, докато Вашингтон смята, че е заплаха за националната сигурност.
Досега служителите на администрацията на Белия дом не са успели да постигнат консенсус по въпроса кои полупроводникови микропроцесори (чипове) и други технологични продукти могат да бъдат предоставяни на Huawei, без това да предизвиква опасения за националната сигурността на САЩ.
Американските и китайските търговски преговарящи разговаряха по телефона през миналата седмица, за да обсъдят следващите стъпки, но властите и от двете страни не посочиха, че постигнат някакъв напредък след това. Макар че се очаква тази седмица да се проведат нови разговори, Пекин изчаква да види какво ще направи САЩ по отношение на Huawei, преди да поеме някакви ангажименти.
В две последователни послания чрез социалната мрежа Twitter, Тръмп посочи, че Китай се нуждае от търговска сделка със САЩ, на фона на слабия икономически растеж.
"Растежът на Китай за второто тримесечие е най-бавният от последните 27 години. Наложените от Съединените щати тарифи оказват голямо влияние върху компаниите, които искат да напуснат Китай в посока на нетарифирани страни. Хиляди компании напускат", написа американският президент в Twitter.
"Ето защо Китай иска да сключи сделка със САЩ и вече желае да не беше нарушавал първоначалната сделка. Междувременно получаваме милиарди долари под формата на митнически тарифи от Китай, като вероятно ще постъпват още много. Тарифите се заплащат от Китай, който девалвира своята валута и напомпва с допълнителни средства своята икономика, а не от данъкоплатеца в САЩ", коментира Тръмп.
Американският президент посочи, че китайският юан поевтинява спрямо щатския долар, като през последните 12 месеца той се е обезценил с едва 3 на сто. В същото време САЩ имат дефицит от 747 млрд. долара през финансовата година до юни включително, като митническите сборове, включващи всички тарифи, а не само наложените на Китай, възлизат на 50 млрд. долара от общите данъчни приходи в американската хазна в размер на 2.61 трлн. долара.
Припомняме, че Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин постигнаха съгласие за подновяване на търговските преговори по време на форума на Г-20 в Япония.
Търговската политика на президента Доналд Тръмп струва на американците десетки милиарди долари през първата си година, дори преди да е настъпила сериозна тарифна ескалация.
По-високите вносни тарифи на администрацията на Тръмп е добавила до 22 млрд. долара през април, според нов доклад на групата за свободна търговия Tariffs Hurt the Heartland.
"Администрацията на Тръмп научава, че е трудно да накаже някой друг, като обложи сама себе си. Тарифите вредят на вътрешната икономика в допълнение към онези, върху които ги налагаме, така че е трудно наистина да се нанасят щети само на търговските партньори, без да се допринесе за подобна икономическа вреда у дома", казва Адам Озимек, главен икономист в Upwork.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?