Дългът на Китай е над 300% от брутния вътрешен продукт, според Института за международни финанси (IIF), като повишението се предопределя от увеличената подкрепа на Пекин за охлаждащата се икономика, с повишаване на фискалните разходи.
Общият корпоративен, домакински и държавен дълг на Китай нарасна до 303% от БВП през първото тримесечие на 2019 г., спрямо 297% през същия период година по-рано, се казва в доклада на IIF, в който се подчертават нарастващите нива на дълга в световен мащаб.
IIF е частна световна финансова асоциация, базирана във Вашингтон.
„Докато усилията на властите за ограничаване на банковото кредитиране в сянка (особено за по-малките компании) доведоха до намаляване на нефинансовия корпоративен дълг, нетните заеми в други сектори доведоха общия дълг на Китай да достигне над 40 трилиона долара - около 15% от целия глобален дълг" се казва в доклада.
"Трябва да се отбележи, че емитирането на облигации предполага голям прилив на заеми от местните правителства и банки през тази година.", коментират още експертите на организацията.
Икономическият растеж на Китай се забави до 6.2% през второто тримесечие, най-слабият му темп от най-малко 27 години, тъй като търсенето в международен план намалява, следствие на търговската война между САЩ и Китай.
За да съживи инвестициите и да защити работните места, Пекин насърчава банките да отпускат повече заеми, особено на по-малките фирми. Правителството също така изхарчи милиарди долари за намаляването на данъците и разходите за инфраструктура.
През първата половина на тази година общият брой на емисиите на местните власти достигна 2.18 трилиона юана (316.5 млрд. долара), съобщи финансовото министерство във вторник.
Китайски представители заявиха, че дългосрочните рискове са управляеми като цяло, но дали това е така, ще покаже само времето.
Още по темата:
Светът плува в трилиони долари дългове
Една секси инвестиция за 2019-та година