Централната банка на Турция рязко намали основния си лихвен процент с повече от очакваните, като ги понижи с 425 базисни пункта до 19.75% в четвъртък, за да стимулира икономиката, засегната от рецесия. Това бе първата стъпка от приетата спешна позиция за справяне с валутната криза от миналата година.
Банката понижи бенчмарка си по едноседмичната репо ставка от 24% на годишна база, която бе при това ниво от септември насам, след като турската лира се срина, а инфлацията достигна нива от 25%. Това предизвика агресивно повишение на лихвите.
Оттогава обаче, потребителските цени са забавили ръста ди до под 16%, което отваря вратата към първото монетарно облекчение от четири и половина години, в най-голямата икономика в Близкия изток.
Икономистите очакваха средно намаление на лихвите от 250 базисни пункта, или 2.5 процентни пункта, според анкета на "Ройтерс".
Лирата отбеляза известно възстановяване, след като през изминалата година отслабна с близо 30% спрямо долара. Тя се стабилизира през последните седмици, въпреки че Турция е изправена пред заплахата от санкции от страна на САЩ заради закупуването на руски ракетни системи.
Новият губернатор на банката, бивш заместник Мурат Уйсал, пое управлението, след като турският президент Тайип Ердоган уволнил неговия предшественик Мурат Цетинкая, тъй като не е спазил правителствените инструкции.
Според данни на финансовите издания, уволнението е било резултат от противопоставяне на бившия ръководител на централната банка по отношение на провежданата монетарна политика.
Стимулът на централната банка се очаква да помогне на турската икономика за излизане от рецесията и да намали с 13% безработицата в Турция, както и да съдейства за облекчения на кредитополучателите.
Още по темата:
Турската икономика излезе от рецесия
Експерт: Покупката на турска лира е като да се хваща падащ нож