Технологичният гигант Apple Inc. няма да получи никакви митнически или данъчни облекчения за частите за неговия лаптоп Mac Pro, които се произвеждат в Китай. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Yahoo.
"Apple няма да получават тарифни отстъпки, или облекчения за частите за Mac Pro, произведени в Китай. Правете ги в САЩ, без тарифи!", написа Тръмп в Туитър.
Коментарите на Доналд Тръмп идват, след като в края на юни медии съобщиха, че Apple ще премести производството на своя лаптоп Mac Pro от САЩ в Китай. Според същите съобщения компанията, базирана в Купертино, е сключила договор с тайванската Quanta Computer Inc за производство на компютрите в завод близо до Шанхай.
Коментирайки данните за растежа на американската икономика, Тръмп отново упрекна Федералния резерв за провежданата от него парична и лихвена политика.
"През второто тримесечие БВП нарасна 2.1% Не е лошо, като се има предвид, че ние имаме много голяма тежест от котвата на Федералния резерв, обвита около врата ни. Почти няма инфлация. САЩ е в позиция за много по-здрав растеж!", написа Тръмп в Туитър.
Коментирайки търговските разговори с Китай, Лари Къдлоу заяви, че не очаква "голяма сделка" от преговорите през следващата седмица, но че преговарящите от САЩ се надяват да дадат рестарт за по-нататъшни продуктивни преговори за намаляване на търговските бариери.
Къдлоу повтори твърденията си от по-рано, че Пекин трябва да осъществи "мащабни по размер" покупки на американски селскостопански продукти, като добави, че няма да бъдат прилагани нови митнически тарифи върху китайския внос, ако самите преговори вървят добре.
Къдлоу също така каза, че САЩ "изключва" възможността за интервенция на валутните пазари, за да повлияят на стойността на щатския долар.
"Точно миналата седмица имахме среща с президента и с икономическото ръководство и изключихме всякаква валутна интервенция", заяви Къдлоу пред CNBC.
Доналд Тръмп се оплака публично от силата на американския долар, заявявайки, че тя вреди на американската конкурентоспособност, но Къдлоу оспори твърдението, че президентът желае по-слаб долар. "Не съм съгласен с твърдението ви, че президентът иска слаб долар", заяви Къдлоу.
"Това, за което президентът е загрижен, е, че чуждите държави могат да манипулират собствените си валути към по-ниски стойности, за да се опитат да спечелят краткосрочно, временно търговско предимство", добави Къдлоу.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?