Несигурността около търговската война между Китай и САЩ дава своето отражение върху най-силната икономика в Азия, която продължава да забавя своя темп на растеж и през юли, пише "Блумбърг".
Китайските фирми продължават да гледат с тревога към търговските преговори, заради които китайският износ се понижава, а спадът при производствените цени продължава да оказва негативно влияние върху корпоративната печалба, показва проучване на "Блумбърг".
Темпът на икономически растеж на Китай се намира в период на забавяне, тъй като икономиката на азиатската страна съзрява, но свиването на търговията и печалбата на компаниите, както и по-слабият ръст на инвестициите, продължават да тревожат Пекин.
"Търговските спорове все още представляват ключов риск както за Китай, така и за други големи икономики. Производствените цени са поставени под напрежение, тъй като цените за материалите са повлияни от опасенията относно търговията, както може да се види в проучванията на PMI, а вътрешното доверие остава несигурно“, коментира анализаторът Дейвид Цъ.
Официалното проучване на мениджърите по поръчките е предвидено да бъде публикувано на 31 юли.
Прогнозата за ориентираните към износа малки компании се влошава през юли, като индексът, отразяващ състоянието на малкия бизнес се забавя до най-слабия си темп от три години, като общото търсене остава мудно, а апетитът за инвестиции се понижава, сочи проучване на Standard Chartered Plc.
"Очакваме износителите да останат предпазливи относно производствените и инвестиционни перспективи, имайки се предвид отслабеното външно търсене на фона на унилия глобален икономически растеж и продължаващите търговски сътресения със САЩ“, коментират от Standard Chartered.
Коментирайки търговските разговори с Китай, Лари Къдлоу заяви, че не очаква "голяма сделка" от преговорите през следващата седмица, но че преговарящите от САЩ се надяват да дадат рестарт за по-нататъшни продуктивни преговори за намаляване на търговските бариери.
Къдлоу повтори твърденията си от по-рано, че Пекин трябва да осъществи "мащабни по размер" покупки на американски селскостопански продукти, като добави, че няма да бъдат прилагани нови митнически тарифи върху китайския внос, ако самите преговори вървят добре.
Къдлоу също така каза, че САЩ "изключва" възможността за интервенция на валутните пазари, за да повлияят на стойността на щатския долар.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?