Федералният резерв се колебае да понижи лихвените проценти въпреки "много ниската инфлация", докато Европейският съюз и Китай провеждат политики на "количествени улеснения", които са в полза на техните производители. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от CNBC.
"ЕС и Китай ще продължават да понижават лихвените проценти и да вкарват пари в техните финансови системи, което прави много по-лесно за техните производители да продават продуктите си. Междувременно, при наличието на много ниска инфлация нашият Федерален резерв не прави нищо - и вероятно ще направи много малко в сравнение с тях. Твърде лошо!", написа Тръмп в Туитър, преди очакваното с голям интерес решение на Фед за лихвите по-късно тази седмица.
Американският президент отбеляза, че Съединените щати "се справят много добре", но политиката на централната банка коства "поразителна пропаст" в създаването на богатство, особено по отношение на националния дълг.
"Федералният резерв повиши лихвите твърде рано и с твърде много. Тяхното "количествено затягане" е друга голяма грешка", написа Тръмп в Туитър, позовавайки се на увеличението на лихвените проценти от декември 2015 година до края на миналата година и решението на Фед за пасивно намаляване на неговия финансов баланс чрез отписване на падежиращите облигации.
"Ние се съревноваваме с други държави, които знаят как да играят срещу САЩ. Това е причината, поради която ЕС беше сформиран и за Китай, досега САЩ бяха "лесна плячка". Фед направи всички възможни погрешни движения. Малко намаление на лихвите не е достатъчно, но във всеки случай ще спечелим", написа Тръмп.
Доналд Тръмп многократно атакува политически независимата централна банка през последните месеци и настоява за намаляване на лихвите, за да се насърчи икономиката.
"Никога не съм заплашвал да понижа председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл. Въпреки това имам властта и възможността да го направя", заяви Тръмп.
Заради продължаващите критики Федералният резерв е под натиск преминаването към по-свободна парична политика да не се разглежда на пазарите като отстъпка пред президента.
"Мисля, че законът е ясен. Имам четиригодишен мандат и възнамерявам да го изпълня“, каза Джером Пауъл.
Централната банка на САЩ ще обяви най-новото си решение за паричната и лихвена политика в сряда вечерта, като участниците на капиталовите пазари определят почти на 100% вероятността за намаляване на федералната фондова лихва с 0.25 процентни пункта до диапазона между 2.0% и 2.25%. Това ще представлява първото намаление от декември 2008 година насам.