Щатският президент Доналд Тръмп заяви, че не е "впечатлен" от намалението на лихвите от страна на Фед вчера с четвърт процентен пункт, като допълни, че ръководителят на Фед - Джером Пауъл "ни подведе".
Фед намали лихвите за пръв път от финансовата криза през 2008-ма година, като действие, определяно от пазарните наблюдатели, като "застрахователна полица" срещу по-сериозно забавяне на икономиката. През последните седмици обаче, членовете на Комитета по отворена парична политика, изпращаха смесени сигнали към пазара, на фона на рекордно ниската безработица и ръст на щатската икономика над 2%.
Решението на Фед изпрати пазарите силно надолу, след като объркващото послание от страна на Пауъл, даде сериозни съмнения относно по-нататъшни намаления на лихвите през тази година.
Ето какво написа щатският президент Тръмп в социалната мрежа Twitter:
"Това, което пазарът искаше да чуе от Джей Пауъл и Фед, бе, че това е началото на дълъг период на цикъл на агресивно намаление на лихвите, което ще ни държи наравно с Китай, ЕС и останалите страни по света..."
"....както обикновено, Пауъл ни разочарова, но поне приключи със затягането на монетарната политика, което не трябваше да почва на първо място - без инфлация. Ние ще спечелим, така или иначе, но определено не получавам много помощ от Фед!"
Много от пазарните участници очакваха намаление на лихвите с 50 базисни пункта, или поне началото на нов цикъл на понижение на лихвите. Пауъл обаче, разсея тези очаквания, като наблегна по време на пресконференцията върху относителната сила на икономиката.
"Финансовите пазари продължават да очакват, че по-нататъшно облекчаване на монетарната политика ще е необходимо, за да се предпази ръста и след днешното решение, продължават да залагат две, или три намаления на лихвите с по 25 базисни пункта до края на следващата година", коментираха анализатори в писмо към своите клиенти.
Ръководителят на Фед обаче, каза на репортерите вчера, че намалението на лихвите "не е началото на дълга серия от лихвени понижения. Това което виждаме е, че е подходящо да настроим политиката си до малко по-облекчени нива с течение на времето".
Пазарите останаха изключително разочаровани от тези коментари, като водещите щатски индекси регистрираха понижения от по над 1%. Широкият щатски индекс S&P 500 се понижи с 1.1% до ниво от 2 980 пункта, а технологичният Nasdaq се раздели с 1.2%.
Още по темата:
Ето как реагират пазарите при понижение на лихвите
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Какво да очакваме от Фед тази седмица?