Федералният резерв (Фед), а не търговската война с Китай, е причината за пазарните трусове в последно време. Това коментира американският президент Доналд Тръмп, цитиран от CNBC.
"Федералният резерв действа доста прибързано и сега е много късно да промени паричната си политика и да намали цените на кредитирането", написа Тръмп в Twitter.
Повод за безпокойство е фактът, че лихвените проценти по американските държавни облигации с падеж след 2 години станаха по-високи от тези по облигациите с падеж след 10 години за първи път от 2007 г. - инверсия, която е класически сигнал за предстояща рецесия. Има пет инверсии при кривата на доходността при двугодишните и десетгодишните облигации от 1978 г. насам и всички те са били предвестници на рецесия. По данни на Credit Suisse рецесията е настъпвала 22 месеца след инверсията при кривата на доходността.
"Със значителни съкращения на лихвата от Фед, при липса на инфлация и без количествено затягане, доларът ще даде възможност на нашите компании да спечелят срещу всяка конкуренция. Имаме най-големите компании в света, никой не е дори близо до нас, но за съжаление същото не може да се каже за нашия Федерален резерв", коментира Тръмп в Twitter.
Въпреки намалението на лихвите на Фед миналия месец, Доналд Тръмп призова централните банкери да намалят допълнително лихвите и да спрат "нелепото" количествено затягане, след като вчера и централните банки на Нова Зеландия, Тайланд и Индия изненадващо решиха да понижат лихвите.
Наскоро Доналд Тръмп обвини Китай в манипулиране на валутата си, след като местният юан се срина до невиждани от 2008 г. нива.
Пекин позволи на националната си валута да поевтинее до 7 за долар, като това се случва за първи път от 11 години насам. Ходът изненада търговците, тъй като азиатската държава обикновено подкрепя юана.
Президентът на САЩ побърза се включи с коментар в Twitter, където написа, че това е „валутна манипулация“, която „значително ще отслаби Китай“.
Китайската централна банка отхвърли категорично определянето от Вашингтон на Пекин като "валутен манипулатор" и заяви, че не използва обменния курс на юана като инструмент в търговския спор между двете водещи световни икономики, твърдейки, че нивата на местната валута се определят от пазарите.
"Kитaйcĸaтa cтpaнa дълбoĸo cъжaлявa зa peшeниeтo нa CAЩ дa пpизнaят Kитaй ĸaтo cтpaнa, ĸoятo мaнипyлиpa вaлyтния ĸypc. Toзи eтиĸeт дopи нe oтгoвapя нa ĸoличecтвeнитe cтaндapти, oпpeдeлeни oт CAЩ зa oпpeдeлянe нa вaлyтния мaнипyлaтop. Toвa e нeoбocнoвaнa пoлитиĸa нa eднocтpaнни дeйcтвия и пpoявa нa пpoтeĸциoнизъм", ce ĸaзвa в изявлeниeтo на Китайската централна банка.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?