Най-голямата икономика в Европа може да изпадне в рецесия още през тази есен. Това предупреди централната банка на Германия, цитирана от "Блумбърг".
В нов месечен доклад Бундесбанк посочи, че икономиката на Германия може да се свие през текущото тримесечие (юли-септември). Има страхове, че производителите се справят трудно, дърпайки и останалата икономика надолу.
„Основната причина за това е продължаващият спад в индустрията. Докато вътрешното потребление продължава да се изолира икономиката, пазарът на работни места вече показва признаци на слабост и доверието в сектора на услугите също намалява“, посочва Бундесбанк.
Миналата седмица стана ясно, че германският БВП се е свил с 0.1% през второто тримесечие на 2019 г. Това представлява първо свиване на германската икономики от третото тримесечие на 2018 година, когато беше отчетено понижение на БВП с 0.2 на сто.
"Развитието на външната търговия забави икономическия растеж в Германия, като износът отбеляза по-силен спад през второто тримесечие, отколкото вноса. Положителен принос за растежа дойде от вътрешното търсене, тъй като потреблението на домакинствата, правителствените разходи и брутното формиране на основен капитал се увеличиха през последното тримесечие", отбеляза федералната статистическата служба.
На сезонно-некоригирана годишна база БВП на Германия остана на нивото от първото тримесечие (нулев растеж), след повишение с 0.6% през първото тримесечие, докато на сезонно-коригирана база (отчитайки работните дни) икономическият растеж се забави до 0.4% от 0.7% в началото на годината.
"Търговските конфликти, глобалната несигурност и намиращият се в затруднение автомобилен сектор най-накрая поставиха на колене германската икономика. По-конкретно, увеличената несигурност, а не директните ефекти от търговските конфликти, доведоха до влошаване на нагласите и следователно на икономическата активност", коментира Карстен Бжески, главен икономист на ING за Германия.
Според започнати източници, германският канцлер Ангела Меркел и финансовият министър Олаф Шолц са постигнали споразумение за отказ от правилото за балансиран бюджет в случай на рецесия. Най-голямата европейска икономика въведе балансирано бюджетно правило през 2014 година и достигна рекордно висок бюджетен излишък от 58 млрд. евро през миналата година.
Още по темата:
МВФ понижи прогнозата си за БВП на Германия за 2018 г. до 2,2%
Ръст на индустриалното производство в Германия през май
Безработицата в Германия се запази на ниво от 5,2% през юни