Ако се притеснявате от световна рецесия, признак за която бе обръщането на лихвената крива при щатските държавни облигации, то имате още една причина за безпокойство.
Променливата политическа криза в Хонконг може да се окаже преломна точка за световната икономика, заяви икономистката от Харвардския университет Кармен Райнхарт.
Отбелязвайки честота на шокове, които разрушават глобалния растеж, включително засилващата се търговска война между САЩ и Китай, Рейнхарт посочи Хонконг, като друга сериозна точка за тревога.
„Един потенциален шок, който ме тревожи много в момента, е сътресението в Хонконг“, което може да повлияе на растежа в Китай и Азия като цяло, каза Рейнхарт в интервю за Bloomberg Television.
„Това не са сегментирани регионални ефекти, те имат наистина глобални последици. И така, какво може да бъде преломна точка, която може да предизвика много значително глобално забавяне или дори рецесия - това може и да е кризата в Хонконг", прогнозира експертът.
Антиправителствените протести, започнали преди близо три месеца, притискат икономиката на Хонконг, която вече беше засегната от забавянето на Китай и търговската война.
Предупреждението на академика идва дни след като президентът на Федералната резервна банка на Бостън Ерик Роузгрен заяви, че кризата на Хонконг е на топ-позиция в неговия глобален списък с притеснения.
„В Хонконг има ясно изразени проблеми, които биха могли да се разлеят по-широко на международните пазари“, каза Роузгрен пред Bloomberg Television тази седмица. "Това е един от големите световни мегаполиси, така че ние трябва да сме загрижени за това как всичко ще бъде решено“.
Във вторник лидерът на мнозинството на Сената на САЩ Мич Макконъл, който е автор на закон от 1992 г., предоставящ специални привилегии за търговия с Хонконг, написа в изданието Wall Street Journal, че Сенатът „ще преразгледа тези специални отношения, наред с други стъпки, ако автономията на Хонконг бъде нарушена."
Райнхарт, който и друг път е предупреждавал, че Хонконг е изправен пред жилищен балон, заяви, че световната икономика може да бъде засегната от „шокове с гръм и трясък“. Тези рискове включват драматични събития в Китай, което да предизвиква изтичане на капитали и по-слаб юан в региона.
Според икономисти, въвеждане на новите тарифи, с които американският президент Доналд Тръмп заплаши китайския внос на стойност 300 милиарда долара, ще доведе до годишен икономически растеж на Китай под 6%, според проучване на "Блумбърг", което би било най-бавното разрастване от 1990 г. насам.
Още по темата:
Китай стартира своя версия на Nasdaq
Към какви акции трябва да се насочват инвеститорите?
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?