Американският президент Доналд Тръмп наложи нови мита върху вносни продукти от Китай на обща стойност 112 млрд. долара, считано от 1 септември, пише "Би Би Си".
Новите мита обхващат широк спектър от потребителски продукти включително дрехи, обувки и битова електроника. Американският президент също така заяви, че през октомври ще повиши до 30% митото върху китайски стоки за 250 млрд. долара.
Китай от своя страна заяви, че ще отговори с наказателни мита върху хиляди американски стоки, включително автомобили. Миналата седмица Китайското министерство на финансите заяви, че ще наложи тарифи за допълнителен внос на стойност 75 милиарда долара за американски стоки, които трябва да влязат в сила на две етапа - на 1 септември и 15 декември.
Действието е първата фаза от последния план на американския президент Доналд Тръмп до края на годината да наложи 15-процентни мита върху стоки за 300 милиарда долара, внесени от Китай. Първоначалното намерение - митата да са 10%, се промени през последната седмица. В отговор Пекин въвежда 5% мито върху американския суров петрол. Ако планът на Тръмп бъде изпълнен почти всички китайски стоки ще бъдат обложени.
Досега Вашингтон е наложил мита върху китайски стоки на стойност около 250 милиарда долара, за да окаже натиск върху Пекин и Китай да промени политиката си по отношение на интелектуалната собственост, субсидиите за индустрията, достъпа до пазари и трансфера на технологии към китайски фирми. През май американското правителство включи технологичния гигант Huawei в черен списък. Пекин твърдо отрича да прилага нелоялни търговски практики и в отговор на ложи мита върху американски стоки на стойност 110 милиарда долара.
Според икономисти от Morgan Stanley, ако САЩ повиши тарифите за целия внос от Китай на 25% и Пекин предприеме съответни контрамерки, ако тези мерки останат в сила от четири до шест месеца, глобалната икономика ще влезе в рецесия след шест до девет месеца.
"Ако тези тарифи влязат в сила, средната американска тарифа за внос в Китай ще бъде близо 22%. В този случай глобалният растеж ще спадне до годишен темп от 2.6% през първото тримесечие на 2020 г., което е само на една крачка над прага от 2.5%, който по дефиниция на Morgan Stanley бележи глобална рецесия. По-нататъшното увеличаване на тарифите до 25%, вероятно ще бъде достатъчно, за да понижи глобалния растеж под прага от 2.5%", коментира Четан Ахия, главен икономист в Morgan Stanley.
За развитите икономики рецесията се определя като две последователни тримесечия на отрицателен растеж, но повечето икономисти дефинират глобалната рецесия като продължителен период на отрицателен икономически растеж.
"Американската икономика е по-уязвима от ескалирането на търговското напрежение, отколкото преди време, защото въздействието от фискалните стимули за 2018 г. избледнява, тъй като корпорациите са по-неохотни по отношение на инвестирането, въпреки по-ниските данъчни ставки и защото САЩ пазарът на труда днес е в по-уязвимо положение, отколкото преди шест месеца", казва Ахия.
"По принцип забавянето се разпространява от производствения сектор и свързаните с търговията сектори до цялостните бизнес инвестиции и накрая стига до пазара на труда", казва още Ахия.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?