Отдавна известен с грандиозната си архитектура, зелените си площи и традиционните кафенета - сега Виена си изгражда репутация на нещо още по-приветливо. И не случайно, градът е обявен за "най-добрия град за живот", сред 140 водещи града по света, в изследване на изданието The Economist Intelligence Unit.
Австрийската столица се класира на първа позиция в класацията за втора поредна година, като се отличава с идеални резултати, почти по всички критерии.
На второ място е Мелбърн, чиято корона бе отнета от Виена преди две години. Сидни, Осака и Калгари съставляват първите пет в годишния Глобален индекс на жизнеспособността на 140 града по света.
Индексът разглежда повече от 30 качествени и количествени фактори, разпределени в пет широки категории и претеглени, както следва: стабилност (25%), здравеопазване (20%), култура и околна среда (25%), образование (10%) и инфраструктура (20%).
Вътрешните анализатори и местните участници дават оценка за качествените фактори. Резултатите се съставят по скала от 1 до 100.
Въпреки, че градовете от топ-10 са доминирани от Австралия, Канада и Япония, Европа като цяло се представя доста добре. Осем от първите 20 града са в Северна Европа, като Копенхаген следва Виена в топ 10, а Цюрих, Франкфурт и Женева заемат 11, 12 и 14-та позиция.
Хелзинки, Амстердам и Хамбург също влизат в списъка на топ 20, докато Берлин и Люксембург са класирани съответно на 21 и 23-то място.
Хонолулу е най-високо класирания американски град на 22-ра позиция, следван от Атланта, Сиатъл и Вашингтон, попадащи в топ-40.
Лондон и Ню Йорк са класирани съответно на 48 и 58-мо място. И двата града са получили високи оценки за култура и слаби за инфрасткруктура и стабилност, отличаващи се с по-висок риск от престъпност и тероризъм.
Рейтингът за стабилност в Париж също се понижи благодарение на антиправителствените протести в града. Така той губи шест места, спрямо миналогодишната класация - до 26-то място.
"Конфликти и икономическатт криза определят спада в класацията при някои от градовете, които попадат в нашия индекс през последната година", се казва в доклада на Economist Intelligence Unit.
Сингапур влиза под номер 40, а Дубай на 70-та позиция. Хонконг беше класиран на 38-ма позиция, като класирането му се случва преди политическите катаклизми. Кайро и Ню Делхи бяха понижени поради екологични проблеми, като лошо качество на въздуха и недостатъчно снабдяване с вода.
Дамаск, в Сирия, беше оценен, като най-слабо обитаемия град в света, следван от Лагос, Нигерия и Дака, Бангладеш. Венецуелската столица Каракас беше оценена, като най-лошия град за живеене в света.
1. Виена, Австрия
2. Мелбърн, Австралия
3. Сидни, Австралия
4. Осака, Япония
5. Калгари, Канада
6. Ванкувър, Канада
7. Торонто, Канада
7. Токио, Япония
9. Копенхаген, Дания
10. Аделаида, Австралия
И разбира се на най-ложите за живот през 2019 г.:
1. Дамаск, Сирия
2. Лагос, Нигерия
3. Дака, Бангладеш
4. Триполи, Либия
5. Карачи, Пакистан
6. Порт Морсби, Папуа Нова Гвинея
7. Хараре, Зимбабве
8. Дуала, Камерун
9. Алжир, Алжир
10. Каракас, Венецуела
Още по темата:
Петте най-предпочитани града за живеене
Кои ще бъдат най-големите градове през 2100 година?