Цените на производителите в Китай се понижават за втори пореден месец през август, като PPI индексът спадна с 0.8 процента на годишна база, показват данни на Националната служба за статистика, цитирани от "Блумбърг".
Това е най-големият едногодишен спад от август 2016 г., когато спадът също беше 0.8 процента.
Индексът на потребителските цени (CPI) регистрира повишение от 2.8 на сто през август на годишна база. Повишението е над очакванията на анализаторите за ръст на потребителските цени от 2.6%.
„Ценовият натиск в Китай като цяло е слаб въпреки инфлацията при храните заради покачващите се цени на свинското. За нас основният риск е дефлацията“, коментира Дейвид Кю.
„Търговската война свива ценовата мощ на фирмите, които са под натиск да плащат повече на работниците си поради увеличаването на цените на храните. Това от своя страна ще доведе до финансови затруднения сред някои фирми, изправени пред този натиск", казва Виктор Ших, професор в Калифорнийския университет в Сан Диего.
Миналата седмица стана ясно, че САЩ и Китай са се споразумели да проведат още един кръг от търговски преговори във Вашингтон, в началото на следващия месец, а консултациите ще бъдат направени в средата на септември, като подготовка за срещата.
„И двете страни се съгласиха, че трябва да работят заедно и да предприемат практически действия за създаване на благоприятни условия за преговорите“, се казва в съобщението на Министерството на търговията.
Въпреки това говорителят на търговския департамент само призна, че и двете страни „се съгласиха да проведат срещи на министерско ниво във Вашингтон през следващите седмици“ и че срещите на ниво заместник ще се проведат в средата на септември, „за да се положи основата на работата за смислен напредък“.
Преди това и двете страни бяха заявили, че ще се срещнат през септември. Търговското напрежение между двете най-големи икономики в света ескалира през последните няколко седмици. Последният кръг от митнически тарифи за стоки на стойност милиарди долари от всяка страна влезе в сила на 1 септември.
От 1-ви септември САЩ започнаха да налагат мита от 15% върху вноса на китайски продукти на стойност 112 млрд. долара. Китай отговори, въвеждайки 5%-на такса върху вноса на суров петрол от САЩ като част от своите контрамита.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?