Служители на администрацията на президента Доналд Тръмп са обсъдили предложение за ограничено временно търговско споразумение за Китай, което би забавило или дори отменило за пръв път някои от предстоящите нови американски митнически тарифи в замяна на ангажименти от страна на Пекин относно интелектуалната собственост и за покупки на селскостопански стоки от САЩ, съобщава CNBC.
Според източници от Белия дом, през последните дни някои от най-висшите съветници по търговия на президента Тръмп са обсъждали подобен план като подготовка за нови два кръга от преговорите лице в лице с китайски преговарящи във Вашингтон, които разговори трябва да се проведат през следващите седмици.
Доналд Тръмп все още не е дал окончателно съгласие за подобно временно ограничено споразумение с Китай, което на практика би замразило търговската война. Предложението отразява загрижеността за негативно въздействие върху американската икономика от по-нататъшна ескалация на търговски конфликт преди президентските избори в САЩ следващата есен.
Междувременно стана ясно, че Съединените щати ще отложат планираното повишаване на митата върху внасяни от Китай стоки на стойност 250 милиарда долара за 15 октомври. Първоначално се планираше митата върху тези стоки да бъдат повишени от 25 на 30 на сто на 1 октомври.
"Решението беше взето по искане на китайския вицепремиер Лю Хъ и във връзка с факта, че на 1 октомври тази година Китайската народна република празнува 70-ия си юбилей", коментира Тръмп в Туитър.
Наскоро Китай също обяви, че няма да наложи наказателни мита на някои от американските вносни стоки: 16 типа американски продукти, сред които лекарства за лечение на рак, суроватка, рибни храни и смазочни материали, от допълнителните ответни мита.
Отстъпките обаче не включват земеделска продукция, която е ключ към евентуалния успех на преговорите. Отстъпките влизат в сила на 17 септември и ще действат за период от 1 година.
От 1-ви септември САЩ започнаха да налагат мита от 15% върху вноса на китайски продукти на стойност 112 млрд. долара. Китай отговори, въвеждайки 5%-на такса върху вноса на суров петрол от САЩ като част от своите контрамита.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?