Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) намали рязко прогнозата си за растежа на световната икономика до най-ниско ниво от глобалната финансова и икономическа криза през 2008 и 2009 година, пише MarketWatch.
Според оповестения в четвъртък междинен доклад за икономическите перспективи на базираната в Париж организация, глобалната икономика ще нарасне през настоящата година с едва 2.9% след повишение с 3.6% през 2018 година и при предишна прогноза за експанзия с 3.2 на сто, като това може да се окаже най-слабият растеж от глобалната финансова криза през 2008 и 2009 година.
За следващата година ОИСР очаква слабо подобрение на растежа до 3%, но при предходна оценка от месец май за доста по-добра икономическа експанзия от 3.4 на сто.
"Това, което изглеждаше като временното търговско напрежение, се превръща в дълготрайно ново състояние на търговските отношения. Глобалният ред, който регулира търговията, изглежда преустановен и ние се намираме в нова ера на по-малко сигурни, предимно двустранни и понякога агресивни търговски отношения", заяви главният икономист на ОИСР Лоранс Бун.
Междувременно растящото търговското напрежение вреди на бизнес доверието, забавяйки растежа на инвестициите от 4% преди две години до едва 1%.
С оглед на това ОИСР намали и своите прогнози за растежа на най-голямата световна икономика до 2.4% през тази и до 2% през следващата година от предходни оценки през май за повишаване на БВП на САЩ с 2.8% през 2019 година и с 2.3% през 2020 година.
ОИСР очаква и по-слаб растеж на икономиката на Китай от 6.1% през настоящата година спрямо 6,2% в доклада през май и от 5.7% през следващата година спрямо 6% оценка през май.
ОИСР изчислява, че евентуален траен спад на китайското вътрешно търсене с около 2% годишно може да предизвика значителен негативен ефект върху глобалната икономика. Ако този спад бъде придружен от влошаване на финансовите условия и от по-голяма несигурност, подобен сценарий ще означава, че глобалният икономически растеж ще бъде намален с 0.7 процентни пункта годишно през първите две години на подобен шок.
Според ОИСР въздействието от по-нататъшно ескалиране на търговското напрежение между САЩ и Китай може да намали в близките години разширяването на китайския БВП с 1%, на БВП на САЩ с 0.7% и на световният БВП с 0.6%. Евентуален Brexit без сделка може да отнеме от БВП на Великобритания близо 3% към 2022 година, а от БВП на еврозоната - 0.6 на сто.
Базираната в Париж организация очаква растеж на британската икономика през тази година от едва 1% и през следващата година от 0,9% , но само ако Обединеното кралство напусне ЕС със споразумение за временен период след развода, което обаче не изглежда сигурно на този етап. Ако обаче Великобритания напусне съюза без сделка, нейната икономика ще бъде с 2% по-слаб през периода между 2020 и 2021 година, дори ако самото напускане е относително гладко и при запазване на цялата настояща оперативна инфраструктура.
При такъв негативен сценарий икономиката на еврозоната няма да бъде пощадена от отрицателните последици, като нейният БВП може да отслабне с 0.5% през следващите две календарни години.
ОИСР намали прогнозата си за цялата еврозона най-вече с оглед на забавянето на най-голямата икономика в единния валутен блок - немската, която се очаква да навлезе през текущото тримесечие в техническа рецесия.
Според ОИСР икономическият растеж в еврозоната ще се забави през настоящата година до 1.1% (спрямо 1.2% през май) и до 1% през 2020 година (спрямо 1.4% през май) .
Оше по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Време е отново Фед да започне да печата пари