Американската икономика не се нуждае от намаляване на лихвите. Това заяви пред CNBC инвеститорът и съпредседател на Oaktree Capital Хауърд Маркс.
На въпроса дали, според него предстои рецесия в САЩ, Маркс отговори: "Американската икономика се справя доста добре. Не мисля, че скоро ни предстои рецесия! Поне в следващите 2 години със сигурност няма да се случи."
Централните банки обикновено намаляват лихвените проценти, за да поддържат растежа на икономиката. През юли Фед намали лихвите за първи път от 2008 г. насам. Тази седмица Фед намали лихвите за втори път през тази година, въпреки че някои от членовете на Фед гласуваха против понижението.
Президентът на Сейнт Луис Фед Джеймс Булард призова за намаляване с 50 базисни пункта, докато президентът на Фед Бостън Ерик Роузнгрен и президентът на Фед в Канзас Сити Естър Джордж настояха за запазване на лихвите без промяна.
По време на последвалата пресконференция след решението на Фед, Джером Пауъл призна предизвикателствата пред бъдещата политиката с толкова много различни възгледи.
„Това е време на трудни преценки и, както виждате, различни гледни точки. Наистина смятам, че това не е нищо друго освен здравословно.“, каза Пауъл.
Разрив се наблюдава и в прогнозите за бъдещето на лихвите публикувани в сряда. Седем от 17-те участници в комитета виждат още едно понижение на лихвите до нова година, докато според пет от участниците - подходящо ниво на лихвите би било в диапазона между 2 и 2.25%.
Несъгласията сред членовете на Комитета са често срещано явление, но рязкото разцепление между участниците вчера направи последното решение на резерва забележително. Последният път, когато трима членове не се съгласиха с взетото решение бе по време на управлението на Джанет Йелън през септември на 2016-та година.
Подчертавайки постоянния икономически растеж и интензивното наемане на работници, Фед посочи „несигурността“ относно перспективите и обеща да „действа според случая“, за да поддържа разширяването на икономиката.
Централната банка също увеличи разликата между лихвите, които плаща на банките върху надвишаването на резервите и горната граница на диапазона на своята основна лихва, стъпка, предприета за изглаждане на проблемите на паричните пазари, което предизвика намеса от страна на нюйоркския Фед през тази седмица.
Фед очаква ръстът на икономиката да се ускори до 2.2% през тази година, а нивото на безработица да достигне 3.7% до 2020 г. Предвижда се нивото на инфлацията да бъде 1.5% за годината, което пак остава под желаното от Фед ниво от 2%, като очакванията са през 2020 г. да достигне 1.9%.
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Време е отново Фед да започне да печата пари