Снимка: Pixabay
Туристическият интернет портал Globehunters определи световните забележтелности, които най-често се търсят от туристите през Google през настоящата година, като използва и базата данни за сравнения на цени Price of Travel. Проучването е направено от началото на 2019 година и в него са участвали над 10 милиона потребители.
Кои са най-търсените туристически забележителности през 2019 година:
15. Бъкингамският дворец в Лондон: 496 хил. заявки. Главната лондонска резиденция на британския монарх, първоначално известен като Бъкингамската къща е, сградата, която лежи в основата на днешния дворец е голяма градска къща, построена за херцога на Бъкингам през 1703 г. Днес дворецът съдържа 77 000 кв. метра застроена площ. На първия етаж в центъра е разположена музикалната стая. В задната част на двореца има голям парк - градина, заедно с езерото е най-голямата частна градина в Лондон. Част от 600-те стаи (официалните апартаменти, тронната зала и Картинната галерия) са отворени за посещение през август и септември, когато кралицата е извън двореца. Смяната на войниците е през ден в 11 и 30 часа и тогава пред двореца има най-много туристи.
14. Катедралата Нотр Дам (Парижката Света Богородица) в Париж, Франция: 496 хил. заявки. Построяването на един от най-изящните примери за френска готическа архитектура в света е инициатива на епископ Морис дьо Сюли. Първият камък е положен през 1163 г. в присъствието на крал Луи VII и папа Александър III. На място преди да бъде изградена катедралата е имало руини от римски храм на Юпитер, меровингска църква и каролингска катедрала. Разрушена и разграбена е по време на Френската революция, след което е реставрирана и запазена благодарение на Йожен Виоле Льодюк, един от известните френски архитекти. На 15 август 2019 година избухва пожар, който е овладян за един ден. В момента катедралата се възстановява, но следствието още не е приключила.
13. Пантеонът в Рим: 513 хил. заявки. Построен е през 118 - 126 г. по време на управлението на император Адриан на мястото на предишния Пантеон, издигнат два века по рано през 27 - 25 г. пр. Хр. от римския консул Марк Випсаний Агрипа по време на третото му консулство в чест на победата при Акциум през 31 г. пр. Христа. От тази първа сграда е запазен само портикът. На фронтона на портика има надпис на латински език: „M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT" (съкращение от „Marcus Agrippa, Lucii filius, consul tertium fecit", тоест „Маркус Агрипа, син на Луций, консул за трети път, построи това").
12. Статуята на Свободата, Ню Йорк, САЩ: 658 хил. заявки. Името на безспорния символ на щатския мегаполис е всъщност "Свободата, носеща светлина на света", и е подарък от Франция, но и американците са имали разходи по нейното издигане - постаментът, върху който е поставена, е построен в САЩ, а парите идват от дарения. Понеже дарителската кампания вървяла бавно, статуята е издигната с десет години закъснение. Първоначалният замисъл е бил Lady Liberty да бъде открита през 1876 година - по повод 100-годишнината от обявяването на американската независимост, затова откриването на статуята се осъществява през 1886 година.
11. Храмът Саграда-Фамилия в Барселона, Испания: 680 хил. търсения. Една от най-големите забележителности на Барселона - храмът Светото семейство, посещавана годишно от 4.5 милиона туристи и носещ приходи от 50 милиона евро. Изграждан е в продължение на 130 години. Основите на шедьовъра на архитекта Антонио Гауди са положени през 1882 година и досега формално изграждането на храма не е завършено. Това накара кметството на Барселона в края на юли тази година да издаде разрешително за строеж (за довършване) до 2026 година, а управата на църквата е заплатила 4.6 милиона евро като налог за строителство и лицензионна такса.
10. Ниагарски водопад на границата между САЩ и Канада: 719 хил. заявки. В близост до водопада,който всъщност обединява три водопада, са разположени две градчета с еднакви имена - град Ниагара Фалс в Канада и в САЩ. Смята се, че водопадът се е образувал преди около 10-12 хиляди години, вследствие топенето и движението на гигантски ледници по територията на днешна Канада. Големите американски езера, както и река Ниагара, са резултат от тази последна континентална ледена кора, огромен ледник, пълзящ през региона от Източна Канада. Ледникът преминава през местността, като буквално смила скали и почва, премествайки ги и удълбовайки някои речни корита, за да образува Великите езера.
9. Националният парк Йелоустоун в штата Уаймониг, САЩ: 761 хил. заявки. Създаден е на 1 март 1872 г. и е първата в света защитена природна територия, която обхваща площ от 8 980 кв. км. Той е част от екосистема с планински масиви, езера, реки и гори. Едни от най-големите му забележителности са вулканичните скали от черен обсидиан и многото гейзери и горещи извори. Най-големият и най-високият гейзер е „Стиймбоут" (Steamboat, „Парна лодка"). Сред най-известните е и гейзерът „Олд Фейтфул" (Old Faithful, „Старият верен"), наречен така заради точността на изригванията си. Едно изригване може да изстреля между 14 и 32 000 литра вода на височина от 30 до 55 m и трае обикновено между 1.5 и 5 минути. Един от най-големите пожари (които по принцип стават ежегодно) става през 1988 г. и унищожава почти 1/3 от парка, който е богат на растителност и животински видове - гризли, вълци, вилорога антилопа, бизони. В Йелоустоун може да се лови риба, да се кара лодка и да се правят дълги походи.
8. Айфеловата кула в Париж, Франция: 793 хил. запитвания. Висока е 324 метра (заедно с антените). Построена е от Густав Айфел и неговия екип като входна арка на Световното изложение в Париж през 1889 г. Първоначално е наречена „300-метровата кула", но по-късно приема името на Айфел. Кулата е най-високото съоръжение в Париж и най-посещаваният срещу заплащане архитектурен паметник в света, който се изкачвана ежегодно от милиони посетители. Посреща своя 250-милионен посетител през 2010 година.
7. Най-високата кула в света Бурж-Халифа в Дубай, Обединените арабски емирства: 859 хил. запитвания. Известна преди откриването си като небостъргача Бурдж Дубай, е с обща височина от 828 метра, най-високата конструкция, изграждана някога. Строителството на кулата започва на 21 септември 2004 година, а сградата е открита официално 4 януари 2010 година. Смяната на името се налага в последния момент, тъй като по време на строежа и последните дни преди официалното откриване, се оказва, че Дубай е натрупал няколко милиарда долара дългове и се обръща за помощ към съседа си Абу Даби. Затова името е Бурж Халифа - на президента на Обединените арабски емирства шейх Халифа бин Зайед ал Нахаян.
Проектът на най-високата кула в света е изготвен от американското бюро Скидмор, Оуингс и Мерил, като главен архитект е Ейдриън Смит, а главен конструктор - Уилям Бейкър. Главен изпълнител е южнокорейската компания „Самсунг".
6. Гранд Каньон в Аризона, САЩ: 884 хил. зявки. На територията на един от най-старите национални паркове в САЩ се намира и най-дълбокият каньони в света, разположен на река Колорадо, дълъг 320 км и дълбок 1800 метра на места. В продължение на милиони години реката е рушила и дълбала скалите, докато си е проправяла път между тях и е създала многоцветна дълбока пропаст с отвесни стени. Въпреки че получава защитата на правителството през 1893 година, статут на природен резерват и малко по-късно национален паметник, Гранд Каньон става национален парк едва през 1919 г. През същата година паркът е посетен от близо 45 000 души. Днес Гранд Каньон се посещава годишно от около 5 милиона души. В парка са намерени археологически находки на 12 000 години, които свидетелстват за заселването на индиански племена по тези земи. Първото документирано посещение на европейски заселници е от 1540 година.
5. Древният град на инките Мачу-Пикчу в Перу: 1.05 млн. заявки. Построен е от инките през 15 век като свещена планинска резиденция на великия владетел на инките Пачакути век преди неговата империя да падне, тоест приблизително към 1440 г., и е функционирал до 1532 г., когато испанците нахлуват в територията на империята. През 1532 г. всичките му жители тайнствено изчезват. Въпреки че мястото е известно на местните, то остава неизвестно за испанците през колониалния период, както и за останалия свят, докато американският историк Хайръм Бингам III не го популяризира през 1911 г. Дворците, храмовете и домовете са на 2 430 метра надморска височина в Андите. Наричан е още „Изгубеният град на инките". От 1983 година е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
4. Дворецът Тадж-Махал в Индия: 1.06 млн. заявки. Не случайно го наричат вечният символ на любовта, защото е построено от един мъж в памет на любимата му жена. Принц Кхуррам, третият син на император Джахангир, се жени за красивата принцеса Арджуманд Бано Бегум. През 1628 г. Кхуррам заема императорския престол под името Шах Джахан (господар на света), а съпругата му е наречена Мумтаз Махал (възвишената в двореца). Историята им е като от приказките - голяма любов, чийто плод са 14 деца. Тя обаче не завършва щастливо. Мумтаз Махал умира на 39 години, при раждане. В последните си мигове тя моли любимия си да й построи гробница, каквато не е виждана до този момент. И той изпълнява желанието й. Строителството на Тадж Махал започва две години след смъртта й и продължава цели 21 години, а в него участват над 20 хиляди строители и занаятчии.
Топ 3 се заема от три развлекателни комплекса на „Дисниленд" на Walt Disney Company:
3. Дисниленд в Орландо, САЩ: 1.14 млн. заявки.Построен е на 1 октомври 1971 и е най-големият от всички увеселителни паркове на Walt Disney Company.
2. Дисниленд в Паржи: 1.2 млн. заявки. Открит е през 1992 година.
1. Дисниленд в Анахайм, Калифорния, САЩ: 1.7 млн. заявки. Построен е през 1955 година.
Още по темата:
Ню Йорк продължава да е най-добрият търговски център в световен мащаб
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.06% |
USDJPY | 157.12 | ▼0.01% |
GBPUSD | 1.25 | ▲0.15% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.21% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 630.70 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 098.88 | ▲1.05% |
Nasdaq 100 | 22 045.30 | ▲1.43% |
DAX 30 | 20 077.30 | ▲0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 179.10 | ▼0.47% |
Ethereum | 3 483.92 | ▼0.20% |
Ripple | 2.29 | ▼1.27% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 70.18 | ▲1.14% |
Петрол - брент | 73.22 | ▲0.84% |
Злато | 2 617.22 | ▲0.09% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.25 | ▼1.04% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.52 | ▼0.03% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.12 | ▼0.40% |