„Хонконг няма да бъде какъвто беше преди", заяви експерт пред CNBC в четвъртък. „Не мисля, че има начин социалната обстановка да се подобри. Прогнозата ми е доста мрачна", допълни той.
Във вторник 18-годишен протестиращ бе застрелян на фона на жестоки кавги между полицията и демонстрантите на Националния ден на Китай.
„Полицията вече е враг за нас, особено след като носи отговорност за смъртта на младо момче", каза бизнес лидерът Алън Зийман,
Докато стрелбата допълнително влоши антиправителствените настроения към полицията, властите твърдят, че офицерът е стрелял с цел самоотбрана, а не да убива когото и да било. Множество видеоклипове на случилото се показват протестиращите да носят предмети като гаечни ключове и чукове.
Докато Зийман е живял в глобалния финансов център по време на страховете през 1997 г., специалистът в областта на недвижимите имоти каза, че това "земетресение" - продължаващите масови демонстрации - е различно от другите бурни времена, на които е бил свидетел в града.
„Трябва да намерим път напред, за да подобрим положението в Хонконг", каза Зийман, който живее в града повече от четиридесет години и е икономически съветник на главния изпълнителен директор на Хонконг, Кари Лам.
Въздействие върху търговията на дребно и хотелиерството в Хонконг
Председателят на групата Lan Kwai Fong заяви, че протестите най-много навредили на търговията на дребно и хотелиерството, защото конфликтите се случват предимно през уикенда.
В сряда правителството на Хонконг заяви, че предварителните продажби на дребно през август падат с 23% година след година. От правителството заявиха, че последният толкова силен спад е този по време на Азиатската финансова криза от 1998 г. и посочиха още лошите икономически условия, които повлияха на туризма и на останалите потребителски сектори.
Докато демонстрациите срещу вече изтеглен законопроект започнаха мирно в началото на юни, през последните седмици преминаха на бойното поле. Във вторник местната полиция стреля с водни оръдия, за да прогони тълпата извън правителствените сгради. Градската подземна железопътна система MTR е нарушена многократно от протестиращи през последните четири месеца, защото напрежението ескалира. Няколко локации с клонове на Китайската банка и China Telecom са вандализирани.
Големият проблем
Зийман заяви, че истинският проблем е, че младите хора не виждат шанс за развитие на Хонконг. В сравнение със Сингапур, където нещата стоят по различен начин. Стагнацията в Хонконг доведе до понижение на заплатите и същевременно увеличение на цените, особено на недвижимите имоти.
Президентът на фирмата Independent Strategy, Дейвид Роше обясни, че ако правителството на Хонконг предприеме някои мерки за нормализиране цените на жилищата, напрежението може би ще спадне. Той обаче каза, че в момента са нанесени твърде много щети и това е почти невъзможно.
Понеже Хонконг е британска колония, докато не се връща отново под китайско управление през 1997 г., административният район сега прилага принципа "една държава, две системи", който предоставя на гражданите определени права, които не са възможни в континенталния Китай. Зийман твърди, че „Китай не е прекратил свободата ни", обяснявайки, че когато е живял в Хонконг под британска власт, никога не е оспорвал управлението на града.
„Все още има 1200 души в номинационната комисия, която избира изпълнителен директор. Независимо дали е правилно или грешно, системата в Хонконг е тази, която отговаря за всички части на обществото ", каза той, като се позовава на хонконгската избирателна комисия. Протестиращите настояват тя да се грижи за интересите на обществото.
Още по темата:
Наваро: Твърденията, че САЩ блокират достъпа на китайски фирми до борсата са неверни
Samsung спира производството на мобилни телефони в Китай