Икономиката на САЩ ще продължи да се забавя през предстоящите месеци. Това прогнозират експерти от National Association for Business Economics, цитирани от "Си Ен Ен".
Според експертите, ръстът на БВП на САЩ ще падне под 2% за пръв път от 2016 година насам. Предишното проучване на асоциацията прогнозираше ръст на БВП от 2.1%.
Миналата седмица данни показаха, че производственият сектор се е свил за втори пореден месец през септември. Секторът на услугите също се забавя, а данните за пазара на труда повдигат въпроса дали Федералния резерв няма да разхлаби паричната си политика за да стимулира растежа.
Наскоро председателят на Федералния резерв Джером Пауъл изрази известен оптимизъм относно икономиката на САЩ, но отбеляза, че тя е изправенa пред някои рискове и предизвикателства.
Джером Пауъл заяви, че икономиката на САЩ като цяло е "на добро място" въпреки "някои рискове и предизвикателства", докато инфлацията е близо до целевото ниво от 2 на сто.
"Като цяло икономиката на САЩ е на добро място. Въпреки че ние вярваме, че стратегията и нашите финансови инструментите са били и остават ефективни, икономиката на САЩ, подобно на другите напреднали икономики по света, е изправена пред някои дългосрочни предизвикателства като ниския растеж, ниската инфлация и ниските лихвени проценти", подчерта Пауъл.
Председателят на Федералния резерв заяви, че Фед е близо до постигане на целта си за инфлация от 2%, добавяйки, че в момента "инфлацията е близо, но малко под тази цел".
На последното си заседание Федералният резерв намали водещите си лихви с четвърт пункт до диапазона от 1.75 до 2 процента, като намекна, че предстоят допълнителни понижения на лихвите.
Междувременно президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард призова за намаляване с 50 базисни пункта, докато президентът на Фед в Бостън Ерик Роузнгрен и президентът на Фед в Канзас Сити Естър Джордж настояха за запазване на лихвите без промяна.
"Намаляване на лихвите с 50 базисни пункта би било по-подходящо действие, като се има предвид признаците, че се очаква в близко бъдеще икономическият растеж на САЩ да се забави", посочи в изявление Джеймс Булард.
"Несигурността на търговската политика остава повишена, производството на САЩ вече върви към рецесия и вероятността за цялостна рецесия се повишава от ниско до умерено ниво. Намалението на лихвените проценти с 50 базисни пункта ще осигури застраховка срещу забавяне на икономическия растеж и ще помогне на инфлацията да се върне обратно до 2%“, каза още Булард.
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Време е отново Фед да започне да печата пари