Федералният резерв трябва да е абсолютно независим от политиците! Това заяви пред Politico председателят на Федералния резерв Джером Пауъл, като подчерта значението на независимата централна банка, на фона на постоянната критика по отношение на паричната политика на Фед от президента Доналд Тръмп през последните седмици.
Пауъл припомни усилията на своя предшественик да отдалечи централната банка от политическите съображения.
"От моя гледна точка като председател на Фед, той е отговорен повече от всеки друг за факта, че днес Съединените щати имат независима централна банка - централна банка, способна да взема решения в дългосрочен план в най-добър интерес на икономиката, без оглед на политическия натиск към момента", каза Джером Пауъл за Маринър Екълс (председателят на Фед от 1934 до 1948 година).
Пауъл изрази известен оптимизъм относно икономиката на САЩ, но отбеляза, че тя е изправенa пред някои рискове и предизвикателства.
Джером Пауъл заяви, че икономиката на САЩ като цяло е "на добро място" въпреки "някои рискове и предизвикателства", докато инфлацията е близо до целевото ниво от 2 на сто.
"Като цяло икономиката на САЩ е на добро място. Въпреки че ние вярваме, че стратегията и нашите финансови инструментите са били и остават ефективни, икономиката на САЩ, подобно на другите напреднали икономики по света, е изправена пред някои дългосрочни предизвикателства като ниския растеж, ниската инфлация и ниските лихвени проценти", подчерта Пауъл.
Председателят на Федералния резерв заяви, че Фед е близо до постигане на целта си за инфлация от 2%, добавяйки, че в момента "инфлацията е близо, но малко под тази цел".
На последното си заседание Федералният резерв намали водещите си лихви с четвърт пункт до диапазона от 1.75 до 2 процента, като намекна, че предстоят допълнителни понижения на лихвите.
През последните седмици Федералният резерв е изправен пред безпрецедентна публична критика от страна на президента на САЩ, който твърди, че централната банка не е понижила достатъчно лихвените проценти.
На 1-ви октомври Доналд Тръмп заяви в Туитър, че лихвените проценти са твърде високи и че служителите на Фед са най-лошите врагове на американската икономика.
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Време е отново Фед да започне да печата пари