Световната търговска организация (СТО) даде зелена светлина на Китай да наложи търговски санкции на стойност от близо 3.6 млрд. долара на Съединените щати, съобщи "Блумбърг".
Спечелената от Китай жалба пред СТО датира още отпреди търговската война между двете най-големи икономики в света, но решението може да окаже негативно влияние върху текущите търговски преговори.
Случаят, заради който Китай беше подал жалба пред СТО, започна преди 18-месечната търговска война между двете държави. Докато управляващите в Пекин и Вашингтон се занимават с въпроси относно настоящите преговори за сключване на "първа фаза" от всеобхватна търговска сделка, решението на Световната търговска организация дава на Китай ново, при това напълно законно оръжие с което да окаже известен натиск върху администрацията на Доналд Тръмп, ако разбира се реши да го направи.
През май 2017 година СТО взе решение, според което САЩ трябва да променят антидъмпинговия си режим спрямо някои китайски стоки. Повод за това решение беше неспазването от Вашингтон на предишно решение на Световната търговска организация (СТО) от 2012 година по време на управлението на президента Барака Обама. Самото решение на СТО изискваше от САЩ да отменят тарифите за слънчеви панели, стоманени цилиндри, вятърни електроцентрали и пресован алуминий, наред с други китайски продукти.
В резултат на това Китай подаде жалба в СТО да получи разрешение да наложи компенсиращи наказателни мита на американски стоки в размер на 7 млрд. долара. През януари тази година СТО даде на Министерството на търговията на САЩ срок до 22 август да промени своите антидъмпингови методологии или рискува да се изправи пред перспективата за ответни наказателни китайски мита.
Решението идва в момент, когато двете най-големи икономики в света са на път да приключат успешно т.нар. "първа фаза" от по-всеобхватно търговско споразумение.
От Пекин дойде информация, че търговските преговори "напредват добре", след което последваха и подобни оптимистичните послания и от страна на директора на Националния икономически съвет на САЩ Лари Къдлоу.
Китайският президент Си Дзинпин и неговият американски колега Доналд Тръмп планираха да се срещнат по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Чили през ноември, за да парафират официално "първата фаза" от търговската сделка, но срещата на върха беше отменена поради уличните протести в чилийската столица Сантяго.
Доналд Тръмп подчерта, че в скоро време ще бъде обявено новото място на планираната между двамата лидери среща, докато говорителят на китайското външно министерство потвърди в петък, че страната е в "близък контакт" със САЩ относно организирането на тази среща.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?