Китайската централна банка понижи лихвата по средносрочното кредитиране за първи път от началото на 2016 година като част от усилията за укрепване на забавящата се икономика, предаде "Ройтерс".
People's Bank of China понижи лихвата за кредитите по инструмента за едногодишно средносрочно кредитиране за финансови институции с 5 базисни пункта до 3.25 процента от 3.30 процента.
Централната банка също така наля 400 млрд. юана (56.92 млрд. долара) в банковата система на страната, като част от програмата MLF. Според анализатори, по този начин ще бъдат намалени разходите за финансиране за банките, като в резултат те би трябвало да проявят по-голяма готовност да понижат лихвите по кредитите си.
Китайската икономика се забавя по-бързо от очакваното, а темпът й на растеж се забави до близо 30-годишен минимум и мнозина икономисти се опасяват, че има опасност китайските лидери да изостанат с предприемането на необходимите мерки заради прекомерна предпазливост.
Във вторник юанът в континентален Китай поскъпна с 0.5% и се търгува за 6.9950 юана за един щатски долар, докато на валутната борса в Хонконг юанът поскъпна с около 0.5% до 6.9975 юана за долар.
Подкрепа за поскъпването оказва информация, според която управляващите в САЩ обмислят да отменят някои от наложените върху китайски стоки митнически тарифи, което да приближи допълнително Вашингтон и Пекин до подписването на "първа фаза" от двустранното търговско споразумение.
През август, на фона на ескалиращото тогава търговско напрежение между САЩ и Китай, юанът проби психологически важната бариера от 7.0000 юана за долар - ниво, което управляващите в Пекин и Китайската централна банка преди това защитаваха много агресивно.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?