Европейската Комисия намали прогнозите си за растеж на еврозоната в четвъртък, като заяви, че въздействието от глобалното напрежение, свързано с търговските конфликти тежат на региона и ограничават перспективите за растеж.
Предупреждението на ЕК идва в момента, когато централната европейска банка стартира с нов кръг от стимулиране на крехкия растеж.
„Факт е, че вече не се очаква растежът да се поддържа през следващите две години, което е съществената промяна в сравнение с предходните прогнози и се основава на оценката, че много от характеристиките на глобалното забавяне са в сила“, заявиха от комисията в документ в четвъртък в есенните си прогнози за икономиката на региона.
„Най-важното е, че ескалирането на търговското напрежение и рекордната несигурност, произлизаща от това, вече са нанесли трайни и непоправими щети върху международната търговия", се казва още в анализа.
Несигурността на търговията включва: връзките между Великобритания и ЕС в светлината на Brexit, както и необходимостта от установяване на нови правила за търговия във връзка с напускането на Великобритания от ЕС.
В резултат на това Комисията очаква икономиката на 19-те страни в еврозоната да се повиши с 1.1% през тази и с 1.2% през следващата година. За сравнение в предишните си прогнози ЕК очакваше ръст на еврозоната от 1.2% за тази и 1.5% за следващата година.
ЕК не е единствената в негативните си очаквания. Можем да припомним, че според МВФ добрите времена за най-големите и развити световни икономики вече са в историята.
В своя есенен доклад "Световни икономически перспективи" МВФ вече прогнозира растеж на глобалната икономика от 3% през тази година, което е под заложената в юлския доклад прогноза за експанзия от 3.2% и доста под оценката за растеж с 3.5 на сто, направена в началото на годината.
Това ще бъде най-слабият световен икономически растеж от световната финансова и икономическа криза през 2008 и 2009 година.
За 2020 година МВФ намали с 0.1 процентни пункта очакванията си за глобалния икономически растеж до 3.4% от 3.5% през юли.
МВФ отбеляза, че преките чуждестранни инвестиции зад граница от страна на развитите икономики са стигнали до "виртуален застой" през 2018 година, след като през по-ранните години те се увеличиха средно с над 3% от глобалния БВП годишно, или с над 1.8 трилиона долара.
Ръстът на световната търговия е достигнал едва 1% през първата половина на 2019 годината, в резултат на по-високите мита и на продължителната несигурност по отношение на търговските политики, както и на спада в автомобилната индустрия.
След като се увеличи с 3.6% през 2018 година, сега МВФ прогнозира, че обемът на световната търговия ще се увеличи само с 1.1% през тази година, което е с 1.4 пункта под прогнозата през юли и с 2.3 пункта под прогнозата от април.
Очаква се растежът на търговията да се възстанови до 3.2% през 2020 година, но рисковете остават "в посока надолу", посочи МВФ, визирайки най-вече рисковете пред американската и китайската икономики, несигурността около Брекзит и слабостта в промишлеността в световен план.
За 2019 година МВФ вече очаква растеж на БВП на САЩ от 2.4%, в сравнение с 2.6% според юлската прогноза и от 2.1% през 2020 година, което е над предишна прогноза за 1.9%.
МВФ намали прогнозата си и за Китай, като вече очаква растеж на БВП през тази година от 6.1% в сравнение с 6.2% през юли и негово забавяне до 5.8% догодина в сравнение с 6% при предишната прогноза.
За еврозоната МВФ очаква икономическия растеж от 1.2% през тази и от 1.4% през следващата година, като това е под юлските прогнози за растеж съответно с 1.3% и с 1.6%.
Германският икономически растеж ще достигне през тази година едва 0.5% в сравнение с 0.7% при прогнозата през юли и с 1.2% догодина, в сравнение с прогнозата от 1.7% през юли.
Още по темата:
МВФ понижи прогнозите си за глобалната икономика през 2019 и 2020 г.
Експерт: Възможна е корекция между 10 и 20%